A kormány megvétózná az Európai Bizottság energiareformról szóló javaslatát

  • narancs.hu
  • 2023. június 19.

Gazdaság

A „rezsicsökkentés eredményeinek” védelmére hivatkozva.

Magyarország ellenezni fogja az Európai Bizottságnak az európai villamosenergia-piac reformjára vonatkozó javaslatát – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn az uniós energiaügyi vezetők luxemburgi találkozója előtt.

Az Európai Bizottság korábbi tájékoztatása szerint az új rendszer rugalmasabb árazást tenne lehetővé, ami jobban védené a fogyasztókat, valamint ösztönözné a megújuló energiás beruházásokat. A Portfolio cikke szerint a reform célja, hogy a fogyasztói számlák kevésbé függjenek a fosszilis tüzelőanyagok ingadozó áraitól, hogy megvédje a fogyasztókat a jövőbeni árkiugrásoktól és a piaci manipulációtól, valamint hogy versenyképesebbé és tisztábbá tegye az EU iparát. A javasolt változtatások között szerepel a nem fosszilis energiatermeléssel kapcsolatos hosszabb távú szerződések ösztönzése, a tiszta, rugalmas megoldások, például a keresletre való reagálás és a tárolás támogatása, valamint a piaci átláthatóság és integritás fokozása. 

Most azonban kiderült, a magyar kormány nem támogatja ezeket az intézkedéseket. Szijjártó Péter a döntést azzal indokolta, hogy

az Orbán Viktor vezette kabinet szerint a reform elvenné a kormányok jogát arra, hogy polgáraik érdekében alacsonyan tartsák a közüzemi árakat.

„Ebben a helyzetben a magyar kormánynak a célja és a felelőssége kettős. Először is, biztosítanunk kell Magyarország energiaellátásának stabilitását, másrészt pedig biztosítanunk kell a rezsicsökkentés eredményeinek megvédését” – mondta a külügyminiszter. Szijjártó Péter kijelentésével kapcsolatban a Portfolio emlékeztetett, az Európai Bizottság eredendően nem javasolta, hogy a tagállamok helyett az EU határozza meg a támogatási intézkedéseket, csupán az árampiaci árak meghatározását kialakító mechanizmust hoznák uniós szinten egységes rendszerbe.

A lap szerint a javaslat magyar kormány által kifogásolt része az lehet, hogy uniós hivatalként az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynöksége (ACER) is megerősített ellenőrzési képességekkel rendelkezne a nemzeti szabályozó hatóságok mellett. Az ACER bevonását azzal indokolta az uniós végrehajtó szerv, hogy a határokon átívelő piacbefolyásolási kísérletek ellen léphetnének fel hatékonyabban.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.