Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, július elején kiderült, hogy a Liberty Steel lett a nyertes vevő a felszámolás alatt álló Dunaferr vasműért folytatott pályázati versenyben. Múlt héten egy sajtóbejárással egybekötött tájékoztatón Mészáros Lajos bejelentette: az EU engedélyének megszerzése után hétfőtől hivatalosan is belép a tulajdonosi jogokba a Liberty Steel.
A portfolio.hu információja szerint a felszámolóbiztos dolgozóknak kiküldött levelében az olvasható, hogy a július 18-án elindított tranzakciót pénteken lezárták.
"Tájékoztatom önöket, hogy a fenti megállapodásban rögzített tranzakció zárása 2023. október 20-án megtörtént. Ezt követően a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. és a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft teljes jogú tulajdonosa a Liberty Steel Central Europe Kft." – írják a levélben.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium július elején jelentette be, hogy a londoni székhelyű Liberty Steel megveszi a Dunaffert, a Fővárosi Törvényszék végzéséből pedig kiderült az is, hogy 55 millió euróért vették meg a céget, ami akkori árfolyamon 15,4 milliárd forintnak felel meg.
Szeptember végén megjelent egy kormányrendelet, amely olyan jogi kiskaput hagyott volna, ami alapján se megbüntetni, se bezáratni nem lehetett volna a környezetszennyező gyárakat. Aztán az Energiaügyi Minisztérium közölte, hogy nem „a kormány szándékai szerint ez a szabály csak működő kohászati üzemekre alkalmazható.” Akkor azt nyilatkozták, hogy a rendelettel a Dunaferr megmentése a cél.
A Népszava utánajárt, vajon hogyan függ össze a Dunaferr megmentése az ominózus kormányrendelettel. Mint írják, a kormány kitérő választ adott kérdésükre, de az a valószínű, hogy miután évtizedekig ezertonnaszámra csorgott a földbe káros anyag, a leendő tulajdonos – vagyis a Liberty Steel – nem akarja örökölni a környezetrehabilitáció óvatos becslések szerint is több tíz milliárd forintos költségét.