Eldőlt: indiai tulajdonosa lesz a Dunaferrnek

  • narancs.hu
  • 2023. július 11.

Belpol

55 millió euróért a Liberty Steelé.

Sikerrel zárult a Dunaferr eladása: a vevő a Liberty Steel Central Europe Kft,

a hasonló nevű indiai cég magyar leányvállalata – tette közzé a honlapján, a Fővárosi Törvényszék. A vételár végül 55 millió euró lett (mai árfolyamon közel 21 milliárd forint) – írja a hvg.hu. Az ajánlattételkor a minimumár 52 859 205 euró volt.

Mint arról lapunk is beszámolt, júniusra mindössze két indiai cég maradt versenyben a Dunaferr megvárásáért, miután az ukrán pályázókat adminisztratív okok miatt kizárták – mert a felvásárláshoz szükséges, nemzetbiztonsági előminősítő eljárás nem érkezett meg időben, ám, hogy ezt nem igényelte meg a cég, vagy nem adták ki nekik, nem derült ki –, a svájci jelentkező, a Trasteel nem fizette be határidőre a szükséges 4 millió eurós óvadékot, míg a magyar Trinec Property-t azért zárták ki, mert "a szakmai és pénzügyi feltételeket az általa megadott információk és adatok alapján nem teljesítette".

A Liberty Steel vásárlói győzelme azért sem meglepetés, mert eddig is ők tartották életben a céget: 2023 elején 3 hónapra ők adtak például alapanyagot, hogy a kohót ne kelljen leállítani, mert az végzetes lett volna a cég számára, hisz' az újraindítása nem lett volna egyszerű.

Annyi még biztos, hogy a vételárpon túl az új tulajdonosnak az 55 millió eurón felül is a zsebébe kell nyúlnia, hsizen a Dunaferr a legutóbbi (tavalyi) hírek szerint legalább 500 milliárd forintos tartozást halmozott fel. Mindemellett még az értékesítési felhívás szerint legkevesebb 37 milliárd forintnyi azonnali befektetés szükséges ahhoz, hogy a Dunaferr visszakapja az elveszített környezetvédelmi engedélyeit, amelyek híján már rég be kellett volna zárni.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.