A NER-lovagok adó helyett tao-t fizetnek

  • narancs.hu
  • 2019. február 5.

Gazdaság

Állami cégek és a közbeszerzések bajnokai utalták a legtöbb taot az elmúlt öt évben.

Több mint 500 milliárd forint ment az államkassza helyett sportcélú támogatásokra a tao-rendszeren keresztül 2011 óta. A költségvetésbe vágott kiskapu lényege, hogy cégek a társasági adójuk meghatározó részét az államkassza helyett kiválasztott látványsportágak támogatására költik.

Orbán Viktor szerint ez nem is közpénz. A bíróság ugyan nem osztotta a kormányfő  álláspontját, de az erre vonatkozó adatok többsége nem nyilvános. Sem a cégeknek, sem az egyesületeknek nem kell nyilvánosságra hozniuk a támogatást.

A 444.hu most megszerzett egy sok ezer elemből álló adatbázist a társasági adózás kiskapuját használó cégekről.

Bár azt a 444.hu szerint is túlzás lenne azt állítani, hogy mindenki trükközésre használná a rendszert, de azért egészen jó térképet lehetne összeállítani a politikával összefonódó magyar gazdaságról.

Az egyesületek közül természetesen az Orbán Viktor által alapított Felcsúti Utánpótlásnevelésért Alapítvány a legnagyobb nyertese az Orbán-kormány által kitalált rendszernek, tavalyig 22 milliárd forint folyt be hozzájuk. Gyakorlatilag minden NER-haszonélvező, Mészáros, Tiborc és Orbán családi cég feliratkozott a támogatói listára.

Tavaly a legtöbbet, 2 milliárd forintot a Mol cége, az FGSZ Földgázszállító Zrt. adta, a Mol maga 1 milliárdot utalt, az MKB Bank pedig, amelyben Mészáros Lőrinc is tulajdonos, 1,8 milliárddal segítette a felcsúti focit. De hosszú még a lista, Mészáros és családjának cégei, Orbán Viktor apjának bányászati vállalkozása, közbeszerzéseken gyakran nyertes építőipari cégek is ott vannak a támogatók között.

A Mol-os FGSZ, Fejér B.Á.L, a V-Híd 2018-ban csak a felcsúti fociban látott támogatást. Az MKB több helyre is utalt, a West Hungária Bau 100 milliót adott a Puskás Akadémia mellett a siófoki kézilabdára is. Orbán apjának bányacége Felcsút mellett a Budapesti Honvéd Sport Egyesületet is támogatta.

Tállai András államtitkár Mezőkövesdjében is sok cég látta meg a fantáziát. Igaz, 2018-ban OTP-támogatás már nem volt, de megjelent a Geosol, az ország egyik legkorszerűbb hulladékkezelő rendszerét működtető cége, amely egy Mészáros Lőrinc által kezelt magántőkealaphoz került. 2016-ban és 2017-ben a Mol is összesen több, mint egymilliárd forintot küldött.

A Kisvárda csapata már másodosztályúként is félmilliárdos támogatásokat kapott a Duna Aszfalttól, de százmilliókkal szállt be az FGSZ Földgázszállító is, és a támogatók között ott volt a paksi turbinát gyártó GE Infrastructure Hungary, valamint a kormányzati kommunikációs tenderek akkori nagy győztese, Kuna Tibor cégei, a Mol, az MKB és az Allianz is. Seszták azóta kikerült a NER első sorából, így a klub hiába lépett fel az NB I-be, már csak kisebb összegű támogatásokat kapott.

A legnépszerűbb klub, a Kubatov Gábor által irányított Ferencváros, tao-gyűjtésben messze lemaradt Felcsút mögött. Az egyesület más utat választott. Ott az állami cégek inkább szponzorként szálltak be, de azért a tao is akad: a Provident 150, a Telekom 128, a MAVIR 57 milliót adott.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.