Hiánycikk a búza, durván drágulhat a kenyér

  • narancs.hu
  • 2021. november 15.

Gazdaság

Tavasszal biztos, hogy drágábbak lesznek a sütőipari termékek. 

Drasztikus áremelkedési folyamat kezdődött az elmúlt hetekben a tőzsdei termékek piacán, így a búza, kukorica árában is – szinte – duplázódást látni – mondta Hollósi Dávid, a Takarékbank Agrárüzletág ügyvezető igazgatója az InfoRádiónak. Hollósi azt mondta,

tonnánként 40-50 ezer forint helyett ma már 90 ezer forint felett jár az ár, és a magyar piacon ma már alig lehet búzát vásárolni.

Hozzátette, van a világpiacon egy felszippantó erő, amely az energiaválságból, a "szuperciklusból", és a Covid okozta gazdasági változásokból tevődik össze. 

A drágulás természetesen megjelenik a liszt árában is, és kenyérfronton sem sok jóra lehet számítani. Bár az az iparági szereplők néhány hete mindenkit nyugtattak, hogy van elég búza, Hollósi szerint csak fizikailag van meg a gabona, a készleteket már lekötötték, a szabad piacról most nehéz terményeket vásárolni, magyarul hiánycikk lett a búza, és ez is felhajtja az árakat. 

A kiskereskedelmi áremelkedésről elmondta, egy 50 százalékos lisztdrágulásból azért nem lesz ugyanekkora kenyérár-növekedés, de

azzal biztos számolni kell, hogy tavasszal drágábban fogunk tudni vásárolni sütőipari termékeket.

Azt is mondta, hogy a modern élelmiszer-gazdaság még nem nézett szembe olyan helyzettel, hogy rövid idő alatt az ár minden komponense egyszerre emelkedjen ekkorát, az energia, a munka, a hozzáférés, az olajár, az anyagár is, de azért egy 40 százalékos kenyérdrágulás kicsit erős lenne.

A tankönyvi matematika szerint ha a malmok 40 százalékkal emelik a liszt átadási árát, akkor 10-15 százalékos drágulás jöhet, de ezt több befolyásoló tényező módosíthatja tavaszig.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.