A vártnál nagyobb kamatemelés után gyengült, majd erősödött a forint

  • narancs.hu
  • 2021. november 16.

Gazdaság

Addig tart a kamatemelés, amíg az infláció vissza nem tér a fenntartható sávba. 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 30 bázisponttal, azaz 0,30 százalékkal 2,10 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot keddi ülésén - írtuk korábbi hírünkben. A kamatdöntés közlése utáni percekben a forint valamelyest gyengült, az euróval szembeni árfolyam 364-ről 366 fölé ugrott, majd a 366,5-366,7 körüli szinten stabilizálódott - ezt már a hvg.hu tette hozzá. 

Gazdasági, pénzügyi és egyéb hírportálok a kamatdöntéssel kapcsolatban felidézik: a kamatemelés jóval nagyobb mértékű annál, mint amit június óta várni lehetett. Matolcsy György vezetése alatt először, június végén emelt kamatot az MNB, akkor 30 bázisponttal 0,9 százalékra. Augusztus végén újabb 30 bázisponttal 1,50 százalékra emelkedett a jegybanki alapkamat. Szeptemberben 15 bázispontos, októberben szintén 15 bázispontos emelés következett. A jegybanki alapkamat akkor 1,80 százalékra módosult. Az utóbbi két kamatemeléssel összevetve tehát jóval nagyobb mértékű volt a jelenlegi.

A kamatemelési ciklus az MNB Monetáris Tanácsa korábbi közlése szerint addig tart, amíg az infláció vissza nem tér a fenntartható sávba. Ennek azonban egyelőre nincs jele: a múlt kedden közölt adat szerint a fogyasztói árak októberi emelkedése 6,5% volt, ami 9 éves rekordot jelentett - írja a Telex. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott kedd délutáni bejelentésében, hogy: „A monteáis politika és az infláció elleni védekezésünk új szakaszba lépett.” Az MNB alelnöke szerint az inflációs cél elérése későbbre tolódik, a kockázatok megfelelő kezeléséhez kiszámítható ciklusra, a gyorsan változó pénz- és árupiaci hatások kezelésére, valamint rugalmas jegybanki reakcióra van szükség.

Virág Barnabás szerint az inflációt 60 százalékban külső, 40 százalékban belső tényezők alakítják. További külsős inflációs nyomás „van a csőben”, ami a következő negyedévben is befolyásoló hatású lesz.

Hozzátette, a magyar gazdaság erős növekedési potenciállal rendelkezik, az inflációs kockázatok tartósan emelkedhetnek, ami miatt a reálkamatokat emelni kell. A következő hónapok kamatemelésének pontos mértékét a decemberi inflációs jelentésében határozzák meg. Szerinte az üzemanyag árának befagyasztása nincs hatással a monetáris politikára, a döntés a következő hónapokat érintik majd. 

Az alelnök szerint a következő hónapokban tovább fog emelkedni az infláció; várhatóan 7 százalék felett lesz, ahonnan csak lassú csökkenés jön, ezért tartós alapkamat-emelési ciklust mutat majd be az MNB

E bejelentés után visszaerősödött a forint: az euró árfolyama 363,8 forint körül állapodott meg délutánra.

Az MNB monetáris politikájával, a növekvő inflációval és az államadóssággal ezekben az interjúinkban foglalkoztunk alaposabban:

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.