Hogyan érintik Trump tervei a magyar gazdaságot?

Gazdaság

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.

Kedves Olvasónk!

Ez a cikk a Magyar Narancs 2024. november 14-i számában jelent meg. Most ezt az írást ebből a lapszámunkból széles körben, ingyenesen is hozzáférhetővé tesszük.

Részben azért, mert fontosnak tartjuk, hogy minél többen megismerkedjenek a tartalmával, részben pedig azért, hogy megmutassuk, érdemes a Narancsot megvásárolni is, hiszen minden számban hasonlóan érdekes cikkeket találhatnak – és a lap immár digitálisan is előfizethető, cikkei számítógépen, okostelefonon és tableten is olvashatóak.

magyarnarancs.hu-n emellett a továbbiakban sem csak fizetőfal mögötti tartalmakat találnak, így mindig érdemes benézni hozzánk. 

Visszavárjuk!

A szerk.

Meghökkentő optimizmussal várta, majd fogadta az amerikai elnökválasztás ered­ményét a magyar kormány, élén Orbán Viktor kormányfővel. Még a 2025-ös költségvetés hivatalos beterjesztését, a sarokszámok nyilvánosságra hozatalát is az amerikai választások utáni hétfőre, november 11-re halasztották. Varga Mihály pénzügyminiszter – aki jövő tavasszal, Matolcsy György mandátumának lejárta után jegybankelnök lehet – kifejezetten optimista gazdasági kilátásokról beszélt. Trump megválasztásával javuló európai folyamatokat emlegetett és hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság ismét növekedési pályára állhat. Csak hát a szomorú tény az – érdemes megnézni a harmadik negyedévi tragikusan rossz „növekedési”, vagy inkább csökkenési adatokat (erről lásd: Messze még az alja?, Magyar Narancs, 2024. november 7.) –, hogy jó, ha éves szinten 1 százalékos növekedést tud majd felmutatni a hazai gazdaság.

Egy kis számtan

A kormány előrejelzése szerint 2025-ben 3,4 százalékos GDP-növekedés várható, ami gyökeres javulás lenne az idei majdhogynem semmihez képest. Az inflációt 3,2 százalékra, a bruttó átlagkereset emelkedését 8,7 százalékra becsülik, miközben a kamatok csökkenésével számolnak. A tervezés megbízhatóságáról sokat elárul, hogy 2025-re 397,5 forintos átlagos euróárfolyammal kalkulálnak – a forint mostani mélyrepülésekor ez a vágyvezérelt gondolkodás kategóriája; mi több, Trump győzelme nyomán tovább romlott a forint mind az erősödő dollárral, mind az euróval szemben. Még merészebb vállalásnak tűnik, hogy a kormány a költségvetési hiányt jövőre 4 százalék alá szorítaná.

Az Egyesült Államok mindenkori gazdasági és politikai irányvonala alapvetően befolyásolja a globális gazdasági környezetet. A választási eredmények hatását értékelő gazdasági elemzők szerint a Trump beígérte szigorú, immár nemcsak Kínát, hanem Európát is sújtó vámpolitika és más, potenciálisan inflatorikus intézkedések magasabban tarthatják a nemzetközi hozamkörnyezetet, erősíthetik a dollárt. Ezek együttes következményként visszafoghatják az európai növekedést. Az Orbán-kormány láthatóan mégis abban reménykedik, hogy az új amerikai vezetéssel kialakítható szorosabb gazdasági együttműködés miatt ez talán megúszható. Továbbá hisznek abban, hogy Donald Trumpnak köszönhetően ha­marabb véget érhet az orosz–ukrán háború, amitől pozitív hazai gazdasági hatásokat remélnek. Talán, mert elhiszik a saját propagandájuk alapállítását, mely szerint a magyar gazdaság minden bajáért a háború elhúzódása, az Oroszországgal szembeni „értelmetlen és hatástalan” szankciók a felelősek.

A kormány persze némi joggal bízhat az ideo­lógiai szempontból barátinak érzett amerikai kormányzatban: emiatt akár kissé nőhet is az amerikai működőtőke-beáramlás, ám ebben is rengeteg a bizonytalanság. „Kiváló” orosz kapcsolatai miatt a Biden-adminisztráció gyakorlatilag páriaként tekintett az Orbán-kormányra. Ez esetleg megváltozik, bár a magyar Moszkvába rohangálásokat Trumpék sem fogják díjazni.

Nagyobb bajt okozna – Magyarországnak is –, ha Trump elnöksége alatt háttérbe szorulna az európai szövetségesek katonai védelme, ne adj’ isten, az Egyesült Államok fokozatosan kihátrálna a NATO-ból, ahogyan azt a trumpi neoizolacionista politikai szlogenek sugallják. Ez esetben Európának önállóan kellene gondoskodnia a saját védelméről egy geopolitikai konfliktusokkal terhelt időszakban. Az elmúlt évtizedekben elmaradt európai katonai kiadások pótlására további forrásokat kellene átcsoportosítani, ami feltehetően Magyarország költségvetését is érintené. Az amerikai kereskedelmi és az ukrajnai valóságos háború kettős szorításában az egyik (talán túlontúl optimista) forgatókönyv szerint tovább erősödhet az európai egység, ez katonai, külpolitikai és gazdasági téren is szorosabb integrációt szülne. Ez viszont pont ellentétes az Orbán-kormány frissen felhorgadt „szuverenitási” és „gazdasági semlegességi” kampánycéljaival.

A németek, megint

Trumpék számára a „Make America Great Again” jelszó mindenekelőtt piacvédelmet jelent: a minden Egyesült Államokba érkező külföldi termékre érvényes, legalább 10 százalékos védővám nyilvánvaló (2025–2026-ra mínusz 0,3 százalékra becsülhető) veszteséget fog okozni az Európai Uniónak, elsősorban is a főexportőr Németországnak. E tekintetben máris születtek kalkulációk: a kölni székhelyű Institut der Deutschen Wirtschaft (IW) számításai szerint a bejelentett büntetővámok egyedül a német gazdaságnak akár 180 milliárd eurójába is kerülhetnek 2025 és 2028 között. Az esetleges uniós ellenvámok, no meg a vám­háború eszkalációja 20 százalékra is emelheti a kivetett vámtételeket. Az IW igazgatója, Michael Hüther szerint, mivel különösen nagy mennyiségű árut exportálnak olyan amerikai szektorokba, mint a gépgyártás, a gyógyszeripar és az autóipar, mindez katasztrófa lenne Németország számára. Főleg, hogy a német gépgyártás és az autóipar már most is szenved a visszaeső kínai üzletek miatt – pedig jelenleg még évi 400 ezer német autó kerül az Egyesült Államokba.

Németország gyengélkedése a hivatalos narratívában amúgy is csak a háborúhoz mérhető csapás a magyar gazdaság állapotára. Egy potenciálisan mélyülő krízis tehát bármikor könnyedén magával ránthatja a rogyadozó magyar gazdaságot is (gondoljunk csak a német ipar kiterjedt beszállítói kapcsolataira, vagy a nálunk megtelepedett gyártói kapacitásra).

A kereskedelmi korlátozások mellett érdemi eltávolodás várható a zöld energiára épülő fenntarthatósági politikáktól. A fosszilis tüzelőanyagok kitermelésének növelésére tett trumpi ígéret akár olcsóbb energiaimportot is hozhat az Európai Uniónak. A Budapesten november 8-án véget ért informális EU-csúcs sajtótájékoztatóján Ursula von der Leyen bizottsági elnök az oroszoktól való teljes energetikai elszakadást és az orosz cseppfolyósított földgázszállítások amerikai LNG-re való kiváltását lengette be – ami akár a trumpi vámtervek felpuhítását is magában foglaló átfogó gazdasági alku első állomása lehet.

Kína-szindróma

A piaci elemzők rendre hozzáteszik, hogy a társasági adó kulcsának Trump által bejelentett csökkentése jól jöhet az amerikai cégeknek, de mindez Európának újabb versenyhátrányt okoz, és számos befektetés Európa helyett Amerikában valósulhat meg. A magyar kormányban is akadnak olyan szakminiszterek, akik tisztában vannak azzal, hogy Magyarországnak nem feltétlenül lesz jobb Trump alatt. Nagy Márton gazdasági főminiszter még az amerikai választások előtt így fogalmazott az InfoRádió Aréna című műsorában: „Nem gondolom, hogy Európának jobb lesz Trump esetén, hiszen Trumpnál tényleg az Egyesült Államok az első, és tényleg folytatni fogja azt, hogy visszaépítse az amerikai gazdaságot.”

Orbán Viktor Donald Trumppal tárgyalt a béke lehetőségeirő

 
Fotó:  Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán 

Ráadásul egy szempontból mindegy is volt, ki nyeri az amerikai választást: ahogyan Biden, úgy Trump is folytatja a Kínával szembeni kereskedelmi háborút, mégpedig az Európára tervezettnél jóval magasabb vámtételek kivetésével. Ha emiatt csökken Kína kivitele, azt Európa is megsínyli, mert akkor az ázsiai szuperhatalom is kevesebbet fog importálni Európából – az összesített következmény kegyetlen európai recesszió lehet. Mindez különösen súlyosan érintheti Magyarországot, amely az Orbán-rezsim fennállása alatt folyamatosan és egyre mélyebben Kína mellett kötelezte el magát, az ország gazdasági stratégiáját mind nagyobb mértékben alapozta a kínai autó- és akkumulátorgyártásra. Rosszabb forgatókönyvet aligha tudna elképzelni az Orbán-kormány, mint hogy választania kelljen a kínai­ak és a jövőbeli Trump-adminisztráció jóindulata között. Ez azonban elkerülhetetlennek tűnik, és egyelőre nehezen felmérhető, miként hat ez majd a magyar gazdaságra.

A vámháború és az olcsó munkaerőt kínáló illegális migránsok kiutasítása az Egyesült Államokban is meglökheti az inflációt, aminek lesznek globális következményei is. Magyar­országnak elég csapás a forint folyamatos romlása; a gyengülő árfolyam begyűrűzik az inflációs adatokba is. A hazai és nemzetközi inflációs környezet romlása mellett aligha képzelhető el, hogy a jegybank további kamatcsökkentéseket hajtson végre. Csakhogy éppen a kamatcsökkentés a 2025-ös költségvetés egyik alappillére…

Mindeközben Amerikában emelkedő állampapírhozamokra számítanak, ami Magyarországot sem hagyja érintetlenül: az elemzői konszenzus szerint a költségvetés finanszírozását szolgáló pénzügyi eszközök tekintetében a korábban tapasztalt általános hozamcsökkenés megállhat, sőt hozamemelkedés következhet be, ami az államháztartás finanszírozásának tartósan magas szintjét vetíti előre, és egyben megkérdőjelezi az érdemi hiánycsökkentés esélyét. Bár a jövőbe látni nincs módunk, ennyi kockázat és a magyar gazdaság többszörös kitettsége mellett nem igazán világos, hogyan jöhetne össze a be­ígért 3,4 százalékos növekedés jövőre.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.