Júniusi előrejelzésénél optimistábban látja a világgazdaság helyzetét az OECD

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. szeptember 16.

Gazdaság

"Csak" 4,5 százalékos visszaesést várnak 2020-ra.

Az OECD a korábbi, júniusi előrejelzéséhez képest kisebb globális gazdasági visszaeséssel számol, elsősorban amiatt, hogy az első hat hónapban a becsültnél jobban teljesített Kína és az Egyesült Államok a gazdaság élénkítését célzó óriási költségvetési kiadások hatására.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán közölt legújabb előrejelzésében az idei évre 4,5 százalékos gazdasági visszaesést vár a júniusban becsült 6 százalékos esés helyett, a jövő évre vonatkozó GDP-növekedési előrejelzését ugyanakkor 5,2 százalékról 5 százalékra fogta vissza.

A globális GDP tavaly 2,6 százalékkal nőtt .

Az OECD legfrissebb jelentése szerint az Egyesült Államok hazai összterméke idén 3,8 százalékkal csökken a júniusban várt 7,3 százalék helyett. A jövő évi növekedési kilátást , 4,1 százalékról 4 százalékra változtatta a párizsi székhelyű szervezet.

Az Egyesült Államok gazdasági teljesítménye tavaly 1,5 százalékkal bővült.

Kína gazdasága a júniusban várt 2,6 százalékos csökkenés helyett 1,8 százalékkal nő az idén, míg a jövő évre vonatkozó bővülési várakozást 6,8 százalékról 8 százalékra változtatták a jelentés összeállítói.

Kína GDP-je 2019-ben 6,1 százalékkal emelkedett.

Az euróövezet idei gazdasági visszaesésével kapcsolatos becslést 9,1 százalékról 7,9 százalékra mérsékelte az OECD, eközben a jövő évi várható bővülési ütemet 6,5 százalékról 5,1 százalékra rontotta.

Az euróövezet gazdasága tavaly 1,3 százalékkal nőtt.

Németország gazdasági zsugorodása is kisebb lehet az idén az eddig vártnál. A júniusban becsült 6,6 százaléknál szerényebben, 5,4 százalékkal csökkenhet a gazdaság idei teljesítménye, a jövő évre vonatkozó növekedési előrejelzést ugyanakkor 5,8 százalékról 4,6 százalékra változtatta az OECD.

A német GDP tavaly 0,6 százalékkal nőtt.

Az OECD Oroszország idei GDP-csökkenésével kapcsolatos várakozását 8 százalékról 7,3 százalékra mérsékelte, miközben a jövő évi növekedési kilátást 6 százalékról 5 százalékra rontotta.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.