Valótlan tartalmú, de legalábbis a kivitelezői szerződésnek nem megfelelő úgynevezett készre jelentési dokumentumok alapján vehette át az állam 2021 végén Mészáros Lőrinc cégétől a GSM-R vasúti fejlesztés optikai hálózatát több szakaszon is – írja a Szabad Európa.
A lap hónapokig tartó pereskedés után, a Kúria döntése nyomán szerezte meg az Építési és Közlekedési Minisztériumtól a GSM-R vasúti fejlesztés átadás-átvételi jegyzőkönyveit. Ennek a fejlesztésnek a lényege, hogy a fontosabb magyar vasútvonalak mentén a MÁV számára saját kommunikációs rendszert hoznak létre, hogy javítsák a vonatok és állomások közti, illetve a mozgó vonatok és a biztosítóberendezések, váltók közötti kommunikációtt.
A rendszer kiépítésére még 2018-ban írtak ki közbeszerzést, ezt az R-KORD Kft. és az i-Cell Mobilsoft Zrt. konzorciuma nyerte meg. Az R-KORD Kft. Mészáros Lőrinc cége. A beruházás eredeti értéke 58,85 milliárd forint lett volna, és részben uniós forrásból valósult volna meg a 2014–2021-es hétéves uniós költségvetés terhére, de végül késve, csökkentett műszaki tartalommal, a tervezetthez képest drágábban és eltérő finanszírozással valósul meg.
2023 tavaszán derült ki, hogy miután az uniós finanszírozást felfüggesztették, több alvállalkozó nem kapta meg időben az elvégzett munkáért járó pénzét, később az Építési és Közlekedési Minisztérium azt közölte, hogy az R-KORD költségei elszállására hivatkozva az egész kivitelezési szerződést újra akarta tárgyalni. A munkák akkor néhány hét múlva újrakezdődtek, és mint a kiperelt jegyzőkönyvek bizonyítják, 2021 decemberében az akkor még létező Nemzeti Infrastruktúra Zrt. (NIF) illetékes vezetői át is vették.
A kiperelt jegyzőkönyvekben az R-KORD kijelenti, hogy az adott vonalszakaszon az optikai fejlesztést a követelményeknek megfelelően megvalósította, ezt pedig a független mérnök (Key-Telecom Kft.) nyilatkozatban tanúsítja, a mellékleteket ugyanakkor a bírósági döntés ellenére sem adták ki. A készre jelentések jegyzőkönyvei a dokumentumok szerint 2021. október 21. és 2021. december 14. közöttiek, csakhogy a Szabad Európa információi szerint az átadott infrastruktúra több esetben még egyszerűen nem volt olyan állapotban, hogy el lehessen végezni a megfelelő optikai méréseket, és ezzel készre jelenteni az adott szakaszt.
Nemegyszer előfordult ugyanis, hogy később kerültek ki a GSM-R rendszer egyes elemei, legalább egy esetben egy átjátszótorony nyilvánosan elérhető építési engedélyének dátuma is későbbi, mint a készre jelentés és az átadás-átvétel, több esetben pedig olyan határidőkkel születtek meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság részéről a határozatok, amelyek irreálisan gyorsnak tűnő kivitelezést sejtetnek – ha valóban minden úgy történt, ahogy a dokumentumokban szerepel.
Az átadás-átvételi jegyzőkönyvek aláírását követően ennek ellenére kifizetések is történtek az állam részéről a kivitelező R-KORD felé, részben már 2021 decemberében.
A lap azt is írja, hogy bár a GSM-R-t uniós pénzből tervezte megvalósítani a kormány, és kapott is erre forrást Brüsszelből (egyes szakaszokat az IKOP, másokat a CEF, Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz révén), 2023. február 6-án, a kihelyezett soproni kormányülésen nem nyilvános, úgynevezett 2000-es kormányhatározat született arról, hogy kiveszik az IKOP-ból az érintett szakaszokat, és teljes egészében magyar adófizetői pénzből finanszírozzák az elkészítésüket. (Ráadásul 17 milliárd forinttal meg is toldják a költségvetést, mert, mint láttuk, az R-KORD arra hivatkozott, hogy az ukrán háború miatt elszálltak az árai.)
A lap szerint azért vették ki az uniós forrásból a beruházást, mert a nem tartott határidők miatt fennállt a veszélye, hogy az Európai Bizottság végül forrást tart vissza, ráadásul uniós pénz esetében értelemszerűen az EU Csalás Elleni Hivatala, az OLAF is illetékes lett volna az esetleges szabálytalanságok kivizsgálásában.
A GSM-R 2. végül ráadásul csökkentett műszaki tartalommal, a korábbiakhoz képest rövidebb szakaszokon valósul meg ténylegesen: a lap információi szerint a tervezett 270 távközlési torony helyett csak mintegy 130 épülhet meg, az eredeti 2225 kilométernyi vasúti pálya helyett pedig csak mintegy 1800 kilométeren húznák ki az optikai hálózatot.
A GSM-R 2.-nek 2023. augusztus 31-én kellett volna elkészülnie, de a lap forrásai szerint vannak szakaszok, ahol máig dolgoznak. Ennek ellenére az állam még nem próbált kötbért érvényesíteni a konzorciummal szemben, igaz, ennek szerződés szerinti értéke mára már akkora lehet, hogy mind az R-KORD, mind az i-Cell súlyos pénzügyi helyzetbe kerülhetne.
Az ügyben az R-KORD, a Key Telecom, a MÁV és az Építési és Közlekedési Minisztérium egyelőre nem válaszolt a lap kérdéseire.