Orbán: A magyar gazdaság villamosenergia-igénye 2030-ra 50 százalékkal fog nőni

  • narancs.hu
  • 2024. május 14.

Gazdaság

Orbán egy gyáravatón arról beszélt, hogy meg kell változtatni az európai iparpolitikát, és alig várja, hogy Hernádi Zsolt legyen a magyar Jockey Ewing.  

A Mol új petrolkémiai gyárának avatásán mondott beszédet Orbán Viktor miniszterelnök Tiszaújvárosban, ahol hosszan méltatta a céget, de a kormány iparpolitikájáról is értekezett. 

Orbán azt mondta, a Mol ugyanazt az utat járja be, mint a magyar gazdaság: régen egy lába volt, kőolajjal kereskedett, de a cég nem elégedett meg ennyivel, terjeszkedett a régióban, már van biogáz- és biodízelüzeme, foglalkozik szállítmányozással, hulladékgazdálkodással – ebben Orbán szerint Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatónak van érdeme –, most pedig már "mint a céllövöldében, azt a célpontot a legnehezebb kilőni, amit a legtöbb hurkapálca tart". Elmondta, hogy az új tiszaújvárosi gyárban poliolt fognak gyártani, ami szerinte "a műanyaggyártás svájci bicskája", mert sok mindenhez jó.   

Orbán szerint a Mol történetével párhuzamosan a magyar gazdaság is több lábra állt és diverzifikált, most a "konnektivitás magyar stratégiája" érvényesül. Mint mondta, cél csökkenteni az egyoldalú energiafüggőségeket, a Mol ezért keresi a magyar földgáz- és kőolajlelőhelyeket, hozzátette, "alig várjuk, hogy a Molra és a vezérigazgatójára úgy tekinthessünk, mint a magyar Jockey Ewingra". 

Orbán beszélt az egyoldalú energiafüggőség csökkentése kapcsán elmondta, új energiatranzitútvonalakat építenek ki, földgázt hoznak Katarból, zöld áramot Azerbajdzsánból, növelik a napenergia-kapacitásokat és új atomerőművet is építenek, ezek pedig azért kellenek, mert 

a kormány tervei szerint a magyar gazdaság villamosenergia-igénye 2030-ra 50 százalékkal meg fog nőni, 

mert a legfeljettebb iparágaka akarják Magyarországon meghonosítani.

A cél az, hogy Magyarország a keleti nyersanyagok és erőforrások, valamint a nyugati technika és know-how találkozási pontja legyen, legyenek nyugati és keleti autógyárak, a zöld energia tárolásához szükséges technológia és gyártókapacitás, űrkutatás, infotechnológiai vérkeringésbe bekapcsolódás, felépítsék a legmodernebb európai hadiipart, előrelépjenek az élelmiszeriparban, gyógyszer- és vegyiparban. 

Megjegyezte, hogy egyesek szerint nem lesz ehhez elég energia és munkaerő, de szerinte igen.  

Azt is mondta, cél, hogy a magyar cégek lépjenek ki a külföldi piacra, a meglévő 12 ezer külföldre szállító vagy ott működő cég mellé pedig 5000 új céget fognak létrehozni vagy megtámogatni, erre külön programot fognak hirdetni. 

Ezután arról beszélt, hogy az európai iparpolitikát meg kell változtatni, mert az nem támogatja az ipart, veszélyesnek tartja és zöldítés címen le akarja építeni. 

Végül hosszan beszélt arról, hogy a háborúban mindenki hadianyagot és lőszert gyárt, szerinte Európában vannak, akik ebbe bele akarják rángatni Magyarországot is, ezért az EP-választásra agitált, mondván az emberek "álljanak ki a béke mellett, segítsenek elzavarni a brüsszeli háborús héjákat".  

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.