Mégis megvenné a repteret az állam

  • narancs.hu
  • 2023. február 11.

Gazdaság

Újra napirendre került a Liszt Ferenc Repülőtér megvásárlása a soproni kormányülésen, derült ki a csütörtöki kormányinfón.

A kormány Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszternek adott felhatalmazást arra, hogy tárgyaljon a reptér tulajdonosaival, írja a Telex. Nem újkeletű történet a reptér megszerzése, két évvel ezelőtt került napirendre ez a történet. Akkor az átvilágítási folyamat is elkezdődött a Budapest Airportnál. Hogy mit hozott ki a matek, az nem került nyilvánosságra, de szakmai berkekben 4,44 milliárd euró, vagyis 1600 milliárd forint lett volna a vételár a többségi tulajdonért cserébe. A többségi tulajdonos az AviAlliance GmbH.

 

Az ügy aztán parkolópályára került, 2021 decemberében Orbán Viktor ugyanis a választások utánra tolta az ügy lezárását. Döntés aztán inkább a Vodafone megvásárlásáról született. Ezzel együtt a reptér kulcsfontosságú a kormány számára, legalábbis Gulyás szerint olyan vagyontárgy, ami óriási hasznot hoz, nemzetbiztonsági kérdés is, hogy legalább részben állami tulajdonban vagy magyar tulajdonban legyen. A tervek szerint az idén vagy jövőre lehet tető alá hozni az üzletet.

Nagyon érdekes, hogy mégis miből tervezné kifizetni az állam a tetemes összeget a többségi pakettért. Ennyi pénze az államnak nyilvánvalóan nincs erre – valójában vásárolgatásra semennyi pénze nincs. Gulyás szerint "a magyar állam számára nyilván az segítség, hogy ha mondjuk van egy kisebbségi tulajdonos, aki beszáll, és mondjuk a vételár egy részét kifizeti”. Ez meglehetősen fontos kijelentés, már csak az nem világos, hogy melyik óriásira fújt vállalat kapja a feladatot, hogy beszálljon a reptér megvásárlásába. Mint ismert, a Vodafone esetében a 4iG lett a nyerő vevő – most is csak az lehet a kérdés, kit választ a kormány.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.