Mennyivel kerül többe a karácsony, mint tavaly vagy két-három éve? Sokkal, vágnánk rá rögtön, de nem biztos, hogy ez így van. Pezsgőt azért nincs okunk bontani, mert jobban nem jártunk. De mennyivel lesz drágább az idei karácsony, mint a korábbiak? A teljes karácsonyi költést nem lehet megtippelni, annyira mások az egyes családok és háztartások igényei, szokásai és lehetőségei, ezért maradtunk az élelmiszereknél.
Készítettünk egy hozzávetőleges menüt karácsonyra. A kosarunkba tettünk halat, rizst, krumplit, gyümölcsöket, zsömlét, felvágottat, sajtot, némi sört, Unicumot, üdítőt és sütinek való alapanyagokat, utóbbit a dió drágította meg. A bevásárlási lista azért hozzávetőleges, mert nem készítettünk három napra meleg ételt, nem gyártottunk töltött káposztát és nem is terveztük, hogy leisszuk magunkat a sárga földig. Helyette számoltunk egy halas főétellel, reggelivel, könnyű vacsorával és süteménnyel, narancsal, almával. Emellett a KSH inflációs kosarába kerülő termékek közül választottunk, vagyis alapból csak pontyszeletet tudtunk venni, tengeri halakat, herkentyűket nem. Ezzel a kikötéssel néztük meg, mennyit kellene elméletben fizetni, és mennyit kellett fizetni az előző években. A statisztikai hivatal októberi adatait vetettük össze 2021-től napjainkig.
Az idén 29 236 forintot hagynánk a kasszánál, tavaly ugyanezek a termékek 28 626 forintba kerültek volna, ami 2,1 százalékos növekedés.
Tehát tavalyhoz képest lényegében nem lett drágább a halas menü és a kiegészítők. Egy-két termék még olcsóbb is lett, a cukor, a zsömle, a pulykasonka vagy a fagyasztott borsó is, viszont többe kerül a liszt, a tej és az alma. Ebben nagy meglepetések nincsenek, a korábbi évek brutális inflációja az idén elolvadt – hogy ez mennyire stabil, az más kérdés, ám ez nem ennek a cikknek a témája.
Rosszabb a helyzet, ha a 2022-es árakhoz viszonyítunk. Akkor ugyanez a kosár 26 101 forintba került, vagyis 9,7 százalékos volt a drágulás. Így is volt pár termék, ami olcsóbb lett 2023-ban, például a kóla, a tojás és a tej is. Mások azonban drágábbak lettek, például a hal meg a cukor. Megdöbbentőnek tűnhet, hogy csak ennyivel drágultak az élelmiszerek, ám fontos, hogy az infláció 2022 második felében szabadult el, és ez a folyamat tartott még 2023 első felében is. Tehát az árak már az előző évben elszálltak.
Az igazi drágulás ugyanis a vizsgált termékkörnél 2021 és 2022 között ment végbe: a 2021-es kosár 19 552 forint volt, vagyis 2022-re 33 százalékkal lett drágább a menü és a körítés. A tojás, a sajt, a vaj és a zsömle majdnem duplájára drágult, másfélszeresére nőtt a hal, a sonkafelvágott, a rizs, a krumpli és a banán ára. A többi termék csak úgy simán drágult. Tehát az élelmiszerek árának robbanása két egymást követő karácsonyon fejtette ki a hatását.
Négy év alatt a kosár 49,5 százalékkal drágult, érdemben 2021 és 2023 között,
az idén csak tessék-lássék. De hogyan tartottak ezzel lépést a bérek? Ez a nagy kérdés, mert ha közben a bérek meg a kétszeresére nőttek, akkor minden rendben van.
Sajnos nem duplázódtak a bérek négy év alatt, ugyanakkor elmondható, hogy követték a menüsort. A bruttó medián bérrel számoltam, ez mutatja meg ugyanis, mennyit is keres az átlag magyar. Ez 2021 októberében 338 ezer forint volt – kedvezmények nélkül ez 225 ezer forint nettót jelent. Az árakkal ellentétben a bérek viszonylag egyenletesen emelkedtek, így 2022-re 18 százalékkal, 2023-ra és 2024-re pedig 14-14 százalékkal. Ez négy év alatt majdnem 54 százalékos emelkedést jelent, a most szeptemberi mediánbér 520 ezer forint, ami nettó 346 ezer forint kedvezmények nélkül.
Összességében tehát a karácsonyi menüt 2022-ben volt a legnehezebb kimatekozni, mert az árak felrobbantak, a bérek pedig csak fokozatosan követték ezt a hatást. Négy év alatt viszont a béremelkedés lehagyta kosarunk drágulásának ütemét, tehát elvben jobban jövünk ki, mint 2021-ben. Hozzá kell persze tenni, hogy a teljes fogyasztási kosár nemcsak élelmiszerekből ál, hanem egy sor más termékből, ráadásul nem biztos, hogy az áruk ugyanígy alakult. A forint gyengülése lassan be fog kúszni az import termékek árába, ami biztosan nem jó hír. Ezzel együtt az látszik, hogy a bérnyomás ugyanolyan erős közép távon, mint az infláció.
Ha esetleg Ön mégsem érzi azt, hogy könnyebb a mostani karácsony, mint a 2022-es, az egy sor dolog miatt is lehet: nem nőtt a fizetése, több lett az eltartott a családban, más kiadások, költségek is jelentkeztek. Vagy mindez egyszerre. Az biztos, hogy a legrosszabb év – a meglódult árak miatt, amit a bérek nem tudtak követni – 2022 volt. Még egyszer fontos kiemelni, hogy az összehasonlításban a legfrissebb, októberi számokat vetettük össze, valójában persze decemberben vásárolunk. Ez azért lényeges, mert az infláció az év végére emelkedő trendet mutat, ezen belül is az élelmiszerinfláció akár jelentősen is megugorhat. Ezt leghamarabb a pénztárnál, legkésőbb pedig a KSH decemberi inflációs adatainál fogjuk meglátni.
(Címlapképünkön: vásárlók a Fehérvári úti Vásárcsarnokban. Fotó: MTI/MTVA/Nagy Zoltán)