Okosan taktikázik a Fidesz a jövő évi költségvetéssel

  • narancs.hu
  • 2017. május 10.

Gazdaság

Most épp a katonák kerültek sorra.

Választási év következik, így nem meglepő, hogy a kormány elsődleges célja a jövő évi költségvetéssel a választópolgárok megvétele. Épp ma reggeli írásunkban idéztük Mellár Tamás közgazdászt, aki arról beszélt. „Jól látni, választás előtt miként emelik a köztisztviselői béreket, a nyugdíjakat.”

Mellár: Lehet, hogy az elmúlt egy-két hónapban jött el az az embereknél, hogy nemet kell mondani

A következő évi költésvetés Varga Mihály tiltakozása ellenére is nyilván választási költségvetés lesz, lám, Bözsi néni is, ha tehetné, minden évben szavazna a kormányfőre, mert választáskor várható a nyugdíjemelés.

Így talán az sem olyan meglepő, hogy a katonáknak is kijár a bőséges támogatás: plusz 73 milliárd forint jár nekik a jövő évi költségvetésben. A 24.hu tájékoztatása szerint az összeget elsősorban a katonák illetményének emelésére fordítják majd.

A M1 aktuális reggeli műsorában Vargha Tamás kiemelte: 2019-re a jelenlegi felével emelkedik a katonák illetménye, de jutnak források a laktanyák és a felszerelés fejlesztésére is. Közölte: a tízéves haderőfejlesztési program célja, hogy "erős, látható" legyen a régióban a magyar honvédség, amelynek 2010 előtt számos képességét leépítették.

Az államtitkár hangsúlyozta, a Zrínyi 2026 program eredményeként a magyar haderő megfelel majd a NATO azon elvárásának, hogy a GDP legalább két százalékát honvédelemre fordítsák. Megemlítette, öt tagállam teljesíti ma ezt a kívánalmat, miközben “a többség nagyon messze van” ettől.

A kormány katonásdi terveiről és pénzköltéséről korábban részletesen is írtunk:

Védd magad!

Egyre jobban szereti a katonásdit a kormány: 197 lőteret, húsz­ezer tartalékos katonát, s belőlük minden járásban területvédelmi egységeket szeretne látni, hogy a lakosság „szükség esetén jól motivált és nagy ellenálló képességű ellenfélként" léphessen fel.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.