Elfogyott a magyar burgonyatermés, cserébe viszont úgy főztük a pálinkát, mintha nem lenne holnap

  • narancs.hu
  • 2019. január 30.

Gazdaság

Pálinka van, krumpli nincs.

Szárnyalt a pálinkafőzés Magyarországon, büszkélkedik a Magyar Idők. 2018-ban gyakorlatilag minden lakosra jutott egy liter pálinka, ugyanis a bérfőzdék és házi főzők több mint 8 millió liter ötvenfokos pálinkának megfelelő párlatot állítottak elő.

false

 

Fotó: MTI

 

Mindezt több mint 24 ezer üstben, írják, a helyi hatóságok ugyanis ennyi szeszfőző készüléket vettek nyilvántartásba az elmúlt években. Bár többnyire még mindig szakemberre bízzák a gyümölcscefre kifőzését, de aki mégis úgy dönt, hogy otthon oldja meg, annak az üstöt be kell jelentenie a helyi önkormányzatnál.

Borsod vitte a prímet, ott vásárolták tavaly az új üstök ötödét, de Pest megyében, Szabolcsban és Veszprém megyében sem volt ok a panaszra.

"Számottevő igény mutatkozik idehaza a házi pálinkára" - összegzik.

Számottevő igény lenne a burgonyára is, az viszont már nincs - adja hírül a Világgazdaság. Gyakorlatilag ugyanis a hazai burgonytermés elfogyott, az árak a magasba szöktek. A tárolókapacitás hiánya és a gyengébb termés mistt is általában csak január végéig, február közepéig tartanak ki a magyar burgonyakészletek, után jön az import. Az idei termé azonban Európa-szerte alulmúlta az átlagot, így mostmár a magyar krumpli helyett csak a jóval drágább import változatával tudják ellátni a piacot.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentése szerint idén már január 2. hetében még140 forint volt a burgonya bruttó termelői átlagára, ehhez képest tavaly ilyenkor csak 80 forintot kellett fizetni érte. Most pedig a kiskereskedelemben a mosott, csomagolt burgonya már 300 forint körüli áron kapható.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.