Rendeletben kötelezik a boltokat arra, hogy szüntessék meg az áruhiányt

  • narancs.hu
  • 2022. december 29.

Gazdaság

Többet kell tartaniuk az ársapkás termékekből. 

Egy szerda esti, január 13-ától hatályos rendelet a boltosokat kötelezi arra, hogy a befagyasztott árú termékekből még többet tartsanak – írja a hvg.hu

A portál emlékeztet, hogy amikor januárban befagyasztották hat alapélelmiszer bolti árát, a rendelet ezt mondta ki: a kereskedő a 2021. október 15. napján forgalmazott termékek forgalmazására és naponta legalább a hét adott napjára vonatkozó, 2021. évi átlagos napi, a kereskedőnél készleten lévő mennyiség árusítására köteles. A később hozzátett tojás és krumpli esetében 2022. szeptember 30. volt ez a viszonyítási nap.

Az új jogszabály értelmében viszont a kereskedő köteles „készletét – szükség esetén a b) pont szerinti [vagyis a fenti határnapon forgalmazott] mennyiség kétszeresének mértékéig – és a vásárlók számára történő kihelyezését olyan mennyiségben biztosítani, hogy az a vásárlók kiszolgálására – áruhiány elkerülésével – folyamatosan elegendő legyen.” 

A hvg szerint már nyáron lehetett tudni, hogy az árbefagyasztás nem csökkenti az inflációt, viszont áruhiányhoz vezet, és tönkreteszi a kisebb boltokat, amelyek tulajdonosai olcsóbban kénytelenek árulni az érintett termékeket, mint amennyiért ők maguk veszik. Ráadásul nem is biztos, hogy kapnak.

Az új kormányrendelet mégis a kereskedőket kötelezi arra, hogy még többet szerezzenek be és áruljanak az olcsóbb árukból, kerüljék el az áruhiányt, így most már azért is büntetést lehet kiszabni rájuk, ha nincs náluk kétszer annyi csirkemell, cukor, 2,8%-os tej stb., mint a kijelölt korábbi napon, írja a hvg.hu. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”