Távozik a zászlóshajó éléről Mészáros jobb keze, a birodalom ügyintézője

  • narancs.hu
  • 2019. április 8.

Gazdaság

Mert minden idejében Mészárosék legújabb nagy dobását készíti elő.

Távozik a Konzum és Opus Igazgatóságából Jászai Gellért – írja a 24.hu a Konzum közleményére hivatkozva.

A karácsonyi Magyar Narancsban részletesen bemutattuk Jászai Gellért pályafutását, aki a mára hatalmasra duzzadt Mészáros-birodalom egyik legfontosabb vezetője lett. Pályafutása bővelkedik meglepő húzásokban és fordulatokban, a semmiből húzott fel milliárdos birodalmat, ami aztán összeomlott hatalmas hiteleket hagyva maga után. Soha nem derült ki, kinek dolgozott a kétezres évek elején, de üzletelt szinte mindenkivel, aki számít. Volt közös biznisze Csányi Sándorral, de boltolt Simicska Lajossal, Rogán Antallal, Medgyessy Péterrel és Leisztinger Tamással is, egyik fejlesztése érdekében még törvénymódosítást is kieszközölt, olyan négypárti nagykoalíciót összehozva, melyre azóta sem volt példa.

Első nagy ígérete a Balaton felfejlesztése volt, ehhez mintegy nyolcmilliárd forint értékben felvásárolta szinte az összes tómenti kempinget az SCD nevű cégével. Kicsit sem visszafogottan azzal járta körbe a sajtót, hogy a „turisztika Molját” akarja megalkotni. A kempingek fejlesztése mellett új szállodák és kikötők építése, fellendülő konferencia- és egészségturizmus, lovas- és horgászfalu, golfpálya kiépítése is szerepelt a tervekben.

Noha a céget a tárgyalásokon és a nyilvánosság felé is Jászai képviselte elsősorban, a nyolcmilliárdos kempingfelvásárlás és a nagyratörő tervek láttán mindenki azt találgatta, vajon ki állhat az SCD mögött, hiszen az állítólagos angol befektetőről nem derült ki semmi.

Ennek ellenére Jászai bejutott a kormányhoz, állítólag Orbánnak is tudta prezentálni terveit, amelyeket aztán – így a hivatalos verzió – a pénzügyi válság sodort el. Ma ő a Mészáros nevével fémjelzett hatalmas birodalom egyik legfőbb intézője.

A csendes magyar: bemutatjuk Mészáros Lőrinc agyát, a birodalom ügyintézőjét

Pályafutása bővelkedik meglepő húzásokban és fordulatokban. Többnyire úgy tűnt, hogy Jászai Gellért csak a végrehajtója volt a nagyívű beruházásoknak, ám az máig nem derült ki, kik állhattak ezek mögött. Egyik nagy bukása után évekig külföldön dolgozott, de ma már ő a Mészáros-birodalom egyik legfontosabb irányítója.

Jászai április 30. után már a szintén Mészáros érdekeltségéhez tartozó 4iG Nyrt.-re koncentrál. Ez azért is érdekes információ, mert ez az a kormányközeli informatikai vállalat, ami az utóbbi időben sorra nyeri az állami tendereket. Múlt héten pedig arról is írtunk, hogy iparági információk szerint a cég a T-Systems Magyarország Zrt. felvásárlását tervezi.

Mészáros Lőrinc most megmutathatja, tényleg okosabb-e Zuckerbergnél

Terjeszkedne a Mészáros-birodalom informatikai érdekeltsége. Piaci pletykák szerint a Mészáros-birodalom informatikai vállalata, a 4iG Nyrt. megvásárolhatja a T-Systems Magyarország Zrt.-t, a Magyar Telekom csoport tagját. Az Index szerint Mészárosék egyszerre több vasat tarthatnak a tűzben, korábban felmerült, hogy érdeklődnek a Telenor vagy a Magyar Telekom egésze iránt is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.