Több magyar született Németországban mint Tolna vagy Nógrád megyében
Minek nevezzelek?

Több magyar született Németországban mint Tolna vagy Nógrád megyében

  • narancs.hu
  • 2019. április 16.

Gazdaság

Egyre több magyar él Németországban, pont a demográfiai szempontból is legfontosabb fiatal korosztály vándorol ki.

A német statisztikai hivatal (Destatis) 2018-ra vonatkozó részletes adatai alapján írt cikket a Németországban élő magyarokról a Portfolió.

Hivatalosan már több mint 212 ezer magyar él Németországban, így ebben az országban található a legnagyobb magyar kolónia.

2005 óta folyamatosan nő a Németországban regisztrált magyarok száma, de egyre kevesebben mennek ki. Az adtok szerint 2012-13-ban vándorolt ki a legtöbb magyar Németországba: az ottani munkaerőpiacot ugyanis 2011-ben nyitották meg a magyarok előtt.

Nagyjából másfélszer annyi férfi él az országban, mint nő, az átlagéletkoruk pedig továbbra is viszonylag alacsony, a férfiak esetében 37,5 év, a nőknél pedig 35,5 év, írja a lap. A legtöbben 25-45 év közöttiek, tehát pont abban a korban vannak, mikor családot alapítanak, gyermeket vállalnak.

Tavaly 1860 magyar gyermek született Németországban. Ez egyrészt a legmagasabb szám 2007-óta (azóta készül ilyen statisztika)másrészt több mint háromszázzal meghaladja az egy évvel korábbi adatokat.

Azt is hozzáteszik, hogy 2017-ben Tolna és Nógrád megyékben kevesebb mint kétezer gyermek született, és alig haladta meg a kétezret Vas és Zala megye adata. Ráadásul 2018-ban tovább csökkentek ezek a számok.

2018 végén majdnem 9000 úgynevezett második generációs magyar migráns élt az országban, akik már ott születtek.

Ezek a gyermekek nem Magyarországon születnek meg, és jó eséllyel Németországban fognak élni és adót fizetni is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.