Mindenki boldog lehet a népszavazás napján

  • narancs.hu
  • 2016. április 6.

Hírnarancs

Az MSZP népszavazást tarthat, az erőszakoló Kiss László maradhat, az izlandi miniszterelnök visszatérhet, az államadósság csökken, Matolcsy fizetése nő. Csupa jó hír, nem?

Heló, népszavazás!

Búsulhatnak a kopaszok és Erdősiné, ma ugyanis arról döntött a Kúria, hogy a február 23-án benyújtott, a vasárnapi boltzárra vonatkozó kérdések közül – szembemenve ezzel a Nemzeti Választási Bizottság döntésével – az MSZP-s Nyakó István kérdését hitelesítik. Örvendetes, hogy a Kúria döntésének indoklásában kifejtette: a kopaszok csoportja jogellenes magatartást tanúsított és támogatásukkal jutott a herceghalmi polgármester feleségének kísérője elsőként az időbélyegzőhöz, ahol ő, nem pedig Erdősiné pecsételt.

false

 

Fotó: MSZP

A több sebből vérző történet a Kúrián már nem ment át, örültek is a két napja a Választási Irodánál dekkoló MSZP-sek, és örülhetünk mi is, hiszen, ahogy megírtuk: most végre olyan vitáról lehet szó, amelynek tétje van és „amely során az istenadta nép szabadon elmondhatja a véleményét, és annak valódi következménye lesz”. Az ellenzéknek ráadásul van másik két népszavazási kérdése is (földtörvény és állami bérplafon), ezekre az aláírásokat közösen fogják gyűjteni a jövő héttől, a népszavazás őszre várható – hacsak a Fidesz persze nem tesz keresztbe, mondjuk azzal, hogy a népszavazást meg nem várva eltörli a boltok vasárnapi zárva tartását, vagy elfogadja a nemrég benyújtott népszavazási törvényt.

Sebaj, maradhat!

Tovább gördül a tegnap kirobbant Kiss László-botrány: az úszóedzőt 1961-ben csoportos nemi erőszakért ítélték háromévnyi börtönbüntetésre, amiről anno a nemzetközi sajtó is beszámolt, és amiről kiderült, nem is töltötte le Kiss, 20 hónap után ugyanis már harmadik lett az országos úszóbajnokságon, 200 méter pillangón. Ma délelőtt össze is ült a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ), ahol mind a sportág vezetői, mind a kizárólag férfiakból álló edzőbizottság tagjai bizalmat szavaztak neki, így továbbra is maradhat szövetségi kapitány. Gyárfás Tamás, a MÚSZ elnöke szerint az esetről bárki értesülhetett, hiszen még Kiss László Wikipédia-oldala is beszámolt róla. Ezzel szemben az igazság az, hogy csupán tegnap került oda ez az aprócska kiegészítő információ a nagy életműhöz. Közben Százhalombattán is rendkívüli ülést tartanak, Kiss ugyanis a város alpolgármestere.

Mint egy nagy boldog család

Mint egy nagy, boldog család

Fotó: MTI

Sőt, maradj te is!

Még valaki maradhat – ha nem is teljesen ott, ahol van, de legalábbis majdnem. Tegnapi sajtóértesülések még arról szóltak, lemondott az off-shore bizniszben aktívan részt vevő izlandi miniszterelnök, Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, aztán mára kiderült, dehogy mond le, csak „meghatározatlan ideig” félreáll. A kormányfő elvileg megpróbálta feloszlatni a parlamentet, később ezt letagadta, majd közölte, felkéri helyettesét, Sigurdur Ingi Jóhannsson halászati és mezőgazdasági minisztert, hogy határozatlan ideig helyettesítse őt. (A részletekért lásd a frontvonalból tudósító Dunajcsik Mátyás cikkét!)

Visszafizettük

Varga Mihály büszkén dagadó mellel közölte ma a sokat szenvedett néppel, hogy nincsen már semmi gond, vége a hosszú és nehéz időszaknak, a mai nappal ugyanis teljesen visszafizettük a 2008-ban felvett 14,3 milliárd eurós hitelcsomagot. A nemzetgazdasági miniszter most már csak az IMF gratulációját várja.

5 milla per hó

Mint egy festmény

Mint egy festmény

Fotó: MTI

És mivel nem kell már a hitellel foglalkozni, gondolták a kedves vezérek, valami igazán hasznosra költik ezentúl az állam pénzét és jól megduplázzák Matolcsy fizetését, a Fidesz-frakció ugyanis az Alkotmánybíróság (AB) iránymutatásainak megfelelőn átdolgozza a jegybanktörvény módosítására vonatkozó javaslatot, és újra beterjeszti – mondta el a Világgazdaságnak Bánki Erik frakcióvezető-helyettes. Az átdolgozás valószínűleg azt jelenti: békén hagyják az MNB-alapítványok adatainak titkosítását, viszont napirenden tartják a jegybanki tisztségviselők tiszteletdíjának emelését, azzal ugyanis az AB-nak nem volt semmi baja. Így lehet hamarosan Matolcsy Györgynek 5 milliós fizetése.

Jön a kötelező kvóta?

Az Európai Bizottság újabb javaslattal állt elő az ún. dublini rendszer reformjával kapcsolatban. Egyrészt levennék a terhet azokról az országokról, ahová először adják be a menedékkérelmeket a bevándorlók, és egyből továbbirányítanák őket egy másik tagállamba, a kvóták alapján. Másrészt csak abból az országból irányítanák át a menekülteket, ahol olyan nagy a nyomás, hogy már veszélyeztetve van a dublini rendelet végrehajtása. Ez azonban nagy valószínűséggel csak akkor tud működni, ha nem önkéntes alapon, hanem kötelezően kell majd a műveleteket végrehajtani.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.