A tönkrevert baloldal és az észrevétlen Orbán napja

  • narancs.hu
  • 2014. április 7.

Hírnarancs

Ma még 22 szavazat Kunhalmi hátránya, szombaton eldől, tud-e fordítani. Nem mintha sok jelentősége lenne. Mesterházy pozíciója biztos, Bajnai jövője nem annyira. Orbán szerint észre se fogjuk venni az új kormányt. A Várkert máris bezárt. Ez történt hétfőn.

Tönkreverte vasárnap a Fidesz az őt lázasan leváltani készülő baloldali összefogást, és bár a legtöbb szavazatot a Fidesz vesztette az elmúlt választások óta (úgy hatszázezret), nagyon úgy tűnik, hogy még így is meglesz a kétharmaduk.

A hétfő hírei pedig mind ehhez az egyetlen mondathoz kötődtek.

A kétharmad most látszólag azon múlik, hogy Kunhalmi Ágnes tud-e fordítani Pestszentlőrincen a kormánypárti Kucsák László ellen. Jelenleg 22 szavazat hátránya van, és szombaton dől el a dolog, akkor bontják fel a még beérkezett 2000 szavazatot. Azaz még simán van rá esély, hogy nem lesz kétharmad.

De csak látszólag.

Mert ne legyünk naivak: az a pont egy szavazat olyan simán meglesz, például a Jobbik soraiból, mint a pinty. Persze lélektanilag lenne valami jelentősége a sima többségnek, igaz, nem sok.

Meg aztán kinek kellene az, hogy – második hír – ezen felbuzdulva Mesterházy Attila már szinte győzelemként állítsa be a tegnapi bukót? Az Origo és az Index is körbeszimatolta a szocikat, ahol az a nagy büdös helyzet, hogy a legbiztosabb állása továbbra is Mesterházynak van. Aki persze nem mondott le a hatalmas pofon után (folytatni akarja az építkezést…), de nagyon úgy tűnik, belülről se fogja fellökni őt senki.

Bajnaival kapcsolatban már több a kérdőjel. Nem biztos ugyanis, hogy a parlamentbe megy, ráadásul jelen pillanatban nincs is frakciójuk – akárcsak Gyurcsányéknak. Mindkét csapat 4-4 hellyel rendelkezik, kellene még egy. Elvileg meg lehet oldani némi szoci kooperációval a dolgot, kérdés azonban, hogy majd pont az MSZP akarja-e erősíteni legközelebbi riválisait. (Ők azért nem ilyenek.) Mert a nap egyik kérdése: betámadja-e Gyurcsány az MSZP-t? Ennek annyi logikája lenne, hogy a szocialistáknál sok szavazó nyilván elégedetlen Mesterházy teljesítményével, és nekik vonzóbb lehet Gyurcsány.

De van jó hír is: Fodor Gábor szerint a liberális pártocskája jobban teljesít, és ez komoly eredmény. Nem szívtunk be: a csávó ma külön sajtótájékoztatót is szervezett, hogy ezt elmondhassa.

Ennyit a baloldali ellenzékről, amit a Jobbik vidéken már lenyomott.

„Észre sem fogják venni, hogy ez az új vagy a régi kormány” – ezt már Orbán Viktor mondta a mai nemzetközi sajtótájékoztatóján kora délután. Az egyébként visszafogottan beszélő miniszterelnök a hvg.hu tudósítása szerint arról is beszélt, a szavazással a választók igent mondtak az új közjogi rendszerre, így az új alaptörvényre is. Igent mondtak az új gazdaságpolitikájára és a néppárti kormányzásra. Ugyanakkor nemet mondtak a gyűlöletre és az unióból való kilépésre. Kérdésre reagálva elmondta: nem igazán érdekli, hogy Pestszentlőrincen ki nyer. Orbán szerint nem gond a Jobbik 20 százalék feletti eredménye, ő úgy látja, hogy a Fidesz a garancia arra, hogy sem jobbról, sem balról nem erősödhetnek meg a szélsőségek.

És miután csütörtökön megnyitották, ma már be is zárták a Várkert Bazárt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.