Aranyszájú Orbán Viktor, a dresszkód és a szaporodás

  • narancs.hu
  • 2014. június 27.

Hírnarancs

Akárhová néztünk ma a magyar és európai közéletben, szinte mindenhol ugyanazt láttuk: szex, szerelem, gyengédség.

Mindenki szereti a fokozást, és hát a legek a legjobbak, ezért a nép akaratának engedve ma csupa-csupa legesleg szerepel hírösszefoglalónkban. Őrület volt ez a nap, komolyan.

Az egész nap legfontosabb hírének az tűnik, hogy Jean-Claude Junckert jelöli az Európa Tanács az Európai Bizottság élére. Ellene szavazott D. Cameron és O. Viktor.

A nap legemlékezetesebb mondata szintén Európa erős emberéhez kötődik. A hvg.hu Putyin leszopását illető kérdésére ezt bírta mondani a mi nagy tudású miniszterelnökünk: „Ha alkoholt iszunk, nem beszélünk, ha beszélünk, nem iszunk alkoholt, mert ha a kettő együtt történik, akkor annak katasztrofális következményei lehetnek."

Részeg volt az a lengyel bizonyosan

Részeg volt az a lengyel bizonyosan

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda

A legjobb szöveg versenyében viszont lazán ráver a Ludovika nálunk napvilágot látott öltözködési szabályzata, amely bár nem rövid, viszont gyakorlatilag hibátlan.

A nap legszánalmasabb publicisztikája tegnapi, de ma sem mondanánk róla többet, annyira átlátszóan hamis az egész. Csak az elejét idézzük Szőnyi Szilárd coming outjának: „Vallását gyakorló, 18 éve szentségi házasságban élő keresztény ember, négy gyermek édesapja vagyok. Halmozottan hátrányos kisebbségiként véleményemet kéretik különös súllyal figyelembe venni – annál is inkább, mivel homoszexuális polgártársaim nyugdíját valószínűleg a gyermekeim adóbefizetései fogják fedezni.”

A nap legjobb magyar filmtrailerje versenyt kimagasló fölénnyel nyerte meg az idegesítő című, ám nem egészen reménytelennek látszó VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan. Szerelmi csalódás, Lisszabon, ellenőrlány, miegymás.

Mára ennyi elég, ha most indulnak, még odaérnek 8-ra a Toldiba, ahol a Budapest Pride megnyitója lesz. Szerelem most és mindennap!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.