Crème de la Krím

  • narancs.hu
  • 2014. március 18.

Hírnarancs

Putyin megadta, Gyurcsány feltekerte, miközben a magyarok majd harmada éhezik. Az ősrobbanás ma lett meg csak igazán. Híreink kedden.

Krími népszavazás. A 95 százalékot is meghaladta azok aránya, akik a Krím félszigeten tartott vasárnapi népszavazáson támogatták, hogy az Ukrajnához tartozó autonóm terület csatlakozzon Oroszországhoz. A nyugati országok már korábban bejelentették, hogy nem fogadják el a népszavazás eredményeit. Barack Obama amerikai elnök Vlagyimir Putyin orosz államfővel folytatott telefonbeszélgetésén úgy fogalmazott, hogy Washington soha nem fogja törvényesnek elismerni a népszavazást. Eközben az ukránok szerint már lövik őket a Krímben.

false

 

Fotó: Kay Nietfeld/MTI/EPA

Gyurcsány feltekerte a volumét. Ütötte-vágta Orbánt és a Fideszt Gyurcsány Ferenc azon a kampányrendezvényen, ahol a pártja budapesti jelöltjeit mutatta be. Rajongói „miniszterelnöknek” szólították, könyvei jól fogytak, és azt is megtudtuk, kinek is a pápája Ferenc, mi a baj a magyar püspöki karral, írja a hvg.hu. „Küldjék a történelem poklába ezt a hatalmat” – harsogta Gyurcsány Ferenc a fővárosi SYMA csarnokban tartott DK-s rendezvényen kedden. Ha más szavakkal is, de alapvetően egyet kell hogy értsünk a volt miniszterelnökkel, a jeles szónokkal.

Kivágja a magas cét

Kivágja a magas c-t

Fotó: MTI

Magyarország közel harmada éhezik. A válság előtti évekhez, 2006–2007-hez képest közel kétszer annyian vannak Magyarországon azok, akik úgy érzik, élelemre sincs elég pénzük. Az OECD felmérése szerint 2011–2012-ben a magyarok 30 százaléka tartozott ide. 2006–2007-ben ez az arány még 17 százalék volt, írja szintén a hvg.hu az OECD Society at a Glance 2014 címet viselő tanulmánya alapján. Az OECD különböző, a társadalmi helyzetet ábrázoló indikátort is megjelenít. Ezekből például kiderül, hogy a szervezet országai között Magyarországon voltak a harmadik legtöbben azok, akiknek még az ételvásárlás is anyagi gondot okoz. A kérdés pontosan úgy szólt, hogy „Volt-e az elmúlt 12 hónapban olyan alkalom, amikor nem volt elég pénze élelmet vásárolni magának vagy családjának?” A kérdést a válság előtt (2006–2007-es eredmények átlaga) és utána (2011–2012-es évek átlaga) is feltették. A magyarok 30,8 százaléka mondott a kérdésre igent, ennél többen csak Törökországban és Mexikóban válaszoltak igennel. A magyar adat különösen jelentősen romlott 2006–2007 óta, akkoriban ugyanis ez az arány még csak 17 százalék körüli volt.

De nem is ez a félelmetes. Hanem az, hogy a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ kutatói bejelentették, hogy most először sikerült észlelniük egy jelet a világűrben, amiből megfejthető, hogy mi történt az ősrobbanás pillanatában. Egyúttal sikerült igazolniuk a gravitációs hullámok létezését is. A teóriát felállító két tudós, Alan Guth és Andrei Linde méltán lehetnek büszkék 30 évvel ezelőtt elkezdett munkájukra. Annyit mondunk, Good Morning, Inflation! Hello, Multiverse! Valamint BICEP2 2014. A konkrét magyarázatot pedig bízzuk Barotányira. Álljon itt egy rövidke videó arról, ahogyan Andrei Linde reagál arra, hogy amit 30 évvel ezelőtt kitalált, az bizonyítást nyert. Peace!

Figyelmébe ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.