Hát, akkor itt fogunk élni, az örök migrációs válsághelyzetben

  • narancs.hu
  • 2016. március 9.

Hírnarancs

Jókor Kelj Fel János normakontrollt kér, Lőrinc barátot feljelentik, miközben özönlenek a vasorrú menekültek a mi kacsalábon forgó kis országunkba. Hírek rémmeseországból.

Vigyázz, jönnek!

„Migrációs válsághelyzetet” hirdetett a kormány az ország egész területére. Az indokolás meglehetősen zavaros, valószínűleg a még szeptemberben bejelentett és március 15-én hatályát vesztő válsághelyzet meghosszabbításáról van szó. Orbánék amúgy a fél éve hozott saját szabályaikat rúgták ma föl a bejelentéssel, ahogyan arra a Magyar Helsinki Bizottság közleménye is felhívta a figyelmet. Aligha véletlen egyébként, hogy a Fidesz-kormány újra hiszterizálni próbálja a közvéleményt – lásd erről mai Villámnarancsunkat.

A görög-macedón határon

A görög–macedón határon

Fotó: MTI

(Amúgy nem jönnek.)

A menekültek tömegei egyébként Magyarországig már el sem jutnak, hiszen a balkáni útvonalakat az érintett államok lezárták előttük. Sajtóhírek szerint kedd hajnal óta egyetlen migráns sem lépett be Szerbiába, és Szerbiából sem lépett át Horvátországba, valamint Macedóniából is hétfőn indult el az utolsó vonat Szerbia felé 437 bevándorlóval. Egy névtelenséget kérő rendőrségi tisztviselő azt mondta a Reutersnek, hogy Macedónia teljesen lezárta a határt az illegális bevándorlók előtt. Szlovénia éjféltől szigorított az illegális bevándorlók beengedésének szabályain, és csak azok léphetnek be, akiknek van érvényes útlevelük és vízumuk, menedéket kérnének Szlovéniában, vagy akik „humanitárius okokból” menekülnek az országba. Szerbia is bejelentette, hogy hasonló korlátozásokat léptet életbe Macedóniával és a Bulgáriával közös határán, de az ígéretek szerint minden lépést egyeztetnek az Európai Unióval. Horvátország éjféltől szintén csak érvényes dokumentumokkal és vízummal engedi be területére a migránsokat. A szigorítások gyakorlatilag azt jelentik, hogy lezárult a nyugat-balkáni migránsútvonal (hvg.hu).

Lőrinc barát, valamint jó apánk

Látjátok, gyerekek, így kell megfújni dolgokat

Látjátok, gyerekek, így kell megfújni dolgokat

Fotó: MTI

Hűtlen kezelés, költségvetési csalás, vesztegetés, színlelt szerződés gyanúját veti fel Juhász Péter szerint a Mészáros Lőrinc és az Orbán család bányavállalkozása közötti szerződés. A Magyar Narancs által decemberben feltárt történet alapján az Együtt politikusa följelentést készül tenni, és azt kéri, hogy vegyék zár alá a bányát. Juhász nem tudja megérteni, „mi lehet az oka, hogy egy gázszerelő megvesz valami tökéletesen értéktelen dolgot a miniszterelnök apjától? Mindezt úgy, hogy 20 év múlva, amikor lejár Orbán bányakitermelési joga a szerződés szerint, majd még a vevőnek kell helyreállítania a területet. Tehát azért vett meg valamit, hogy 20 év múlva újra rákölthessen egy rahedli pénzt, miközben egy fillér bevételhez sem jut ez alatt az idő alatt.”

Áder oder káder

Matolcsy éppen esküszik

Matolcsy éppen esküszik

Fotó: MTI

Áder János nem írta alá a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a postatörvény módosítását, hanem előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól (Ab). A köztársasági elnök szerint az MNB-törvény módosításai nincsenek összhangban a közpénzekkel való gazdálkodást és a közérdekű információkat érintő alkotmányos rendelkezésekkel, emellett a változtatás visszamenőleges hatálya szemben áll a jogbiztonság alkotmányos elvével. A postatörvény módosítását szintén a visszamenőleges hatály tilalma miatt küldi normakontrollra az Ab-re. A törvény szégyenteljes módosításáról, amivel lehetővé válna a jegybankban kezelt közpénz magánpénzzé konvertálása, itt írtunk, míg a Matolcsy-féle MNB üzelmeiről a csütörtöki Magyar Narancsban olvashatnak részletes áttekintést.

(Leadkép: innen)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.