Lázár szinte már bármilyen építményre adna 10 milliót

  • narancs.hu
  • 2016. január 21.

Hírnarancs

A kancelláriaminiszter kiállt a levonuló taxisok mellett, de cáfolta a nemzeti italboltok létrejöttét. Egy brit bíró szerint „valószínűleg” Putyin hagyta jóvá Litvinyenko megölését.

Szinte bármire lehet kérni a 10+10 milliót

A napi.hu arról ír, senki nem fogja ellenőrizni, milyen minőségű ingatlanok épülnek majd a CSOK-program keretében. Noha a hatályos rendelkezések értelmében 2018-tól csak olyan épületet felépítéséhez lehet költségvetési támogatást adni, melyek energiatakarékosak, az NGM szerint a CSOK-ban szereplő támogatások nem számítanak energiamegtakarítási célú költségvetési támogatásnak. A hatályos rendelkezések szerint a lakóingatlanok energiaosztályát nem kell figyelembe venni a kedvezmény összegének megállapításánál, így az energiatanúsítvány benyújtására sincs szükség a továbbiakban, és senki nem fogja ellenőrizni a támogatott épületek minőségét.

A csütörtöki kormányinfón Lázár János egy sor változtatást is bejelentett az otthonteremtési programmal kapcsolatban. Nem lesz kötelező elvárás a szennyvízvezeték, sőt a vízvezeték megléte sem (elég, ha van ivóvíz). Eltörlik az eredeti szabályozásban szereplő 30 milliós plafont, és külterületen, illetve zártkerti területen is lehet majd építkezni. A közmunkásokra vonatkozó programban pedig lehetőség lesz használt lakás vásárlására vagy lakásfelújításra is igénybe venni a támogatást. A CSOK előnyeivel és kockázataival e heti lapszámunkban részletesen foglalkozunk.

false

 

Levonultak a taxisok

Noha péntek éjfélig maradhattak volna, délután két óra után levonultak az Uber ellen tüntető, a forgalmat akadályozó taxisok a Bajcsy-Zsilinszky útról – számolt be a 24.hu. A tüntetés egyik szervezője úgy nyilatkozott, hogy személyesen Tasó Lászlóval, a Nemzeti Fejlesztési minisztérium államtitkárával tárgyalt. A taxisok garanciát kaptak arra, hogy a kormány „a szabályosan működő, adófizető taxisok oldalán áll”, illetve hogy a fejlesztési tárca vizsgálja „az előírások betartását kikényszerítő komolyabb szankciók és hatékonyabb ellenőrzés lehetőségeit”. Az egyeztetések a jövő héten folytatódnak.

Az IBM megvette a Ustreamet

A délelőtti pletykákat délután maga az amerikai nagyvállalat erősítette meg: felvásárolták az utóbbi évek egyik legsikeresebb magyar alapítású cégét, a videostreaming szolgáltatást nyújtó Ustreamet. A vételár hivatalosan titok, ám úgy tudni, nagyjából 130 millió dollárt (37,5 milliárd forint) ért meg az IBM-nek a 2007-ben alapított vállalat. Az IBM tervei szerint a Ustream nem marad meg önálló cégnek, hanem beolvad majd az újonnan létrehozott Cloud Video Sercvices részlegbe.

Személyesen Putyin hagyhatta jóvá Litvinyenko megölését

Nyilvánosságra hozták Alekszendr Litvinyenko 2006-os halálát vizsgáló jelentést. A 300 oldalas dokumentum ismertetésekor a londoni bíró arról beszélt, hogy a gyilkosságot az egyik orosz titkosszolgálat (FSZB) két ügynöke követte el, és az akciót valószínűleg Vlagyimir Putyin, orosz elnök hagyta jóvá. A jelentés nem részletezi Putyin szerepét a gyilkosságban, de az orosz külügyminisztérium első reakciójában átpolitizáltnak minősítette a jelentést. A most nyilvánosságra került részletek szerint a két orosz titkosszolga (Andrej Lugovoj és Dmitrij Kovtun) erősen radioaktív polóniumot csempészett Litvinyenko teájába egyik londoni találkozásuk alkalmával.

Lázár szerint nem lesznek nemzeti italboltok

Az elmúlt években minisztérium feljegyzésekre alapozva többször is felröppent a hír, hogy a kormány, a dohányboltok mintájára átszabná az alkoholárusítást is. A Figyelő mai számában pedig arról írt, hogy már tavasszal olyan törvénymódosításokat tárgyal az országgyűlés, mely előkészíti ezeket a változtatásokat. A parlament honlapján már fent is van egy törvénytervezet, mely a jövedékiadó-törvényt módosítaná. Az alkohol pedig jövedéki termék, ezzel akár elő is lehetne készíteni az alkoholpiac államosítást, és újraosztását. Az erre vonatkozó terveket azonban Lázár János cáfolta: „a kormány nem tervezi nemzeti italboltok létrehozását, nincs állami hálózatra, monopólium létrehozására terv”. A Figyelő forrásai szerint mindenesetre „érdekes figyelni”, hogy milyen új befektetők jelentek meg illetve jelennek meg a közeljövőben az szeszesital-gyártásban. A CBA-s Baldauf László, a Lázár-testvérek és a Nemiroff vodka ukrán gyártója január elején alapítottak vodkagyárat.

false

 

73 állami intézmény szűnhet meg

A bürokráciacsökkentés jegyében több mint 70 állami intézmény vagy költségvetési intézmény szűnhet meg, vagy kerülhet minisztériumi irányítás alá. Így megszűnhet Magyar Nemzeti Digitális Archívum, a Külügyi és Külgazdasági Intézet, a Design Terminál vagy az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet is.

Az intézmények megszüntetésének tervét Lázár János is megerősítette, és azt is elmondta, hogy a Miniszterelnökség még januárban megkezdi a tárgyalásokat az illetékes minisztériumokkal, végleges döntés februárban várható. Az érintett intézményekben majdnem 50 ezren dolgoznak. Az érintett intézmények listáját itt lehet végignézni.

Figyelmébe ajánljuk

Orbán telefonon beszélt Putyinnal

  • narancs.hu

Az orosz elnök a Kreml közleménye szerint azt mondta a háborúról, az ukránok hozzáállása kizárja „a konfliktus békés rendezésének lehetőségét”.