Puszit a kincsekre!

  • narancs.hu
  • 2014. március 26.

Hírnarancs

Orbán kincset tapogat, a Fidesz Bayer Zsolt szekerét tolja, Putyin megfeszíti bicepszét, Kulka János puszit dob. Fülledt hírek szerdán.
Putyin és Steven Seagal

Putyin és Steven Seagal

 

Lehet, hogy eredetileg nem pont a kampány finisére időzítették (hát persze), mindenesetre tény, hogy ma Orbán Viktor diadalmasan bejelentette a Seuso-kincs hazavándorlását. Az 1970-es években megtalált, majd a világban szétszóródott kincset képező tizenöt darab, IV. századi ezüstedényből 7 került vissza hazánkba: ezeket szombattól három hónapon át a Parlamentben lehet megtekinteni. A hazahozatali biznisz 15 millió eurónkba fájt. Másfél évvel ezelőtt egyébként már szó volt róla, hogy egy műgyűjtő megveszi a kincset, és hazajuttatja nekünk, de ebből aztán semmi sem lett. Minderről és a kincs kalandos történetéről ebben a cikkben írtunk akkortájt.

Amúgy meg hatalmas breaking newsok szakadtak ma a hírfogyasztók fejére! Kiderült egyrészt, hogy a 100 százalékig Fidesz-szimpatizáns, civilnek eddig is csak vihogást elfojtva nevezett békemenetre egy szombathelyi Fidesz-irodában is szerveznek buszokat. Őrület. Mindeközben arra is fény derült, hogy a Bencsik András és Bayer Zsolt háta mögötti, polgárias vonulásra felszólító sms-eket szintén a Fidesz küldette szét – állítólag csak olyanoknak, akik ehhez előzetesen hozzájárultak, ám ez az Index cikke szerint h hazugság.

Jó hír viszont, hogy a Kúria után ma nyilvánosságra hozott döntésében az Alkotmánybíróság is amellett foglal állást, hogy kampányidőszakban igenis lehet plakátokat kenni a villanyoszlopokra.

Evezzünk könnyedebb vizekre! Közismert, hogy az oroszok kemények, mint a Judas Priest, de Putyin szerint sokkal keményebbek is lehetnének. Ennek érdekében Oroszországban ismét fel fog pörögni az úgynevezett szovjet fitnesz, amiben lesz harcművészet, úszás, síelés, gázcső átharapása foggal, félsziget-annektálás és más egyebek, de a legszebb az egészben, hogy az orosz oligarchák még mindig Steven „Téglafej” Seagalnál tartanak, úgyhogy ő lesz a mozgalom poszterarca. Pedig Putyin másik kedvenc színészfejedelmével, Gérard Depardieu-vel sokkal, de tényleg: sokkal viccesebb volna ez az egész.

Az elmaradhatatlan napi cukiságadagért pedig mindenki kattintson azonnal ide, hogy megnézhesse a Katona József Színház művészeivel készített 90 animált gifet. Ónodi Eszter bóknak örül, Kulka János puszit dob, Nagy Ervin ideges: meg kell őket zabálni.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.