tévéSmaci

Az elveszett sas

  • tévésmaci
  • 2017. április 15.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché megnyitották első közös állatkertjüket, épp meglehetősen vidám életszakaszukat élték, ezért aztán már az elején adódtak kisebb… mik is? Mások nyilván problémának látták volna őket, akkor és ott inkább röhögési forrásnak tűntek. Ilyen volt például az is, amikor megérkeztek a jegesmedvék, és Sztupa és Troché annyira röhögtek rajtuk, hogy véletlenül mind a négyet ugyanúgy nevezték el, Nanuknak, a híres eszkimó és pálcikás jégrém termékcsoport után. Annak ellenére is négy Nanuk nevű jegesmedve lett, hogy kettőt belőlük Sztupa nevezett el, kettőt pedig Troché, egymástól függetlenül, mégsem beszélhetünk a nagy lelkek vagy szellemek, pláne gondolatok találkozásáról, mert Sztupa a híres eszkimóra gondolt, mikor elnevezte őket, Troché pedig a mondott termékegyüttesre (cseh és szlovák nyelvterületen minden pálcikás jégrémet Nanuknak neveznek). Sem Sztupa, sem Troché nem fogtak gyanút, hogy ez tán így kicsit sok lesz, mert mindketten csak két jegesmedvének adtak nevet. Jó, jó, két Nanuk lehet, hogy egy kicsit sok egy csárdába, de legfeljebb eggyel több az elégnél, ami nem nagy dolog – gondolta Sztupa, s meghagyta Nanuknak a másodiknak elkeresztelt polár kollégát is. Valami ilyesmire gondolt Troché is. Bár neki átfutott az agyán, hogy legyen az egyik II. Nanuk, de elvetette, mondván, ez hülyeség, úgy hangzik, mint egy királynév, az állatok királya viszont köztudomásúan az oroszlán, s ki látott már Nanuk nevű oroszlánt. Egyáltalán, még egy plusz Nanuk már tényleg megbontaná az állatkert rendjét, s különben is, oroszlánból csak kettő volt, véletlenségből azok is két darab Leo, amiket Troché ugyancsak egy jégrémről nevezett el. S eszkimó királyt sem ismer a történelemtudomány, úgyhogy szóba sem jöhetett a II. Nanuk, nemhogy a IV. Nanuk.

Pénteken (17-én) megint a Sugarlandi hajtóvadászatot adja a Duna tévé éjszaka, gondolom, azért, mert most hátha sikerül szegény jó Goldie Hawnnak hazavinnie azt a pöttöm kis lurkót. Felfedeztem valamit, nem éppen egy idegen bolygó, de azért az értő olvasó odalesz érte: a Cool tematikus napokat tart. Ma egymás után tolják a Gyilkos ügyek, a Gyilkos elmék és a Gyilkos hajsza című remekműveket, úgyhogy van okunk örülni: gyilkosos nap a Coolon! A Film+ este 11-kor adja A sas című filmet, köpenyes-szandálos kalandfilm, a hülye rómaiak elhagyják valahol Skóciában az aranysast a császár mikulásbotjáról, és azt keresik számos mészárlás útján. A nap legjobb címe kétségkívül az HBO-é, kilenckor adják este A préri ura c. filmet. Hagyják, csak egy ismeretterjesztő film a bölényről, benéztem, de mindegy is, hisz önök is jól tudják, hogy a préri ura alkalmasint Old Shatterhand, betű szerint ejtve (el a bölényeket).

Szombaton 1958-as Mikszáth-adaptáció délután a Dunán: a Szent Péter esernyője, hiába, a komcsiknak volt érzékük Mikszáthhoz, a szentekhez meg pláne. Ugyanitt este John Travolta lép fel Sylvester Stallone rendezésében, a Bee Gees „muzsikájára”: Életben maradni, éj, éj, éj, sztéjn álájv, áááá! A Coolon este Micsoda nő! Igen, csajos nap van, eltalálták: Excsajok szelleme, Lánybúcsú, Lányok forró szoknyában, behalok. És nem fogják elhinni, az HBO megtalálja ma a sast! 21.45-kor Eddie, a sas! Őrület! És semmi tévé!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.