Egy hét kultúra 2022/29.

  • Narancs
  • 2022. július 20.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

PORTRÉ Vincent van Gogh eddig rejtőzködő önarcképére bukkantak egyik ismert festményének hátoldalán, újabb példáját adva a művész azon gyakorlatának, hogy spórolásból vásznainak mindkét oldalára festett. A felfedezés a National Galleries of Scotland szakértőinek köszönhető, akik a július 30-án kezdődő, A Taste for Impressionism című kiállításukra készülve röntgenvizsgálatnak vetették alá a művész a Parasztasszony feje című alkotását. Ezt a festményt Van Gogh feltehetően 1883 és 1885 között készítette egy Nuenenben, Hollandia déli részén lakó nőről. A kép hátulját ragasztó és kartonrétegek fedték, amelyek valószínűleg a festő halála után körülbelül 15 évvel kerülhettek a képre, amikor az a Stedelijk Museum Amsterdamhoz került kölcsönbe. Itt ugyanis valószínűleg a festmények közül a Parasztasszony fejét tarthatták befejezettebbnek és kiállításra érdemesnek. Most a restaurátorok szeretnék újra megtekinthetővé tenni a rejtőző önarcképet is, jelenleg ezért azt vizsgálják, hogyan tudnák eltávolítani a felragasztott kartonokat anélkül, hogy kárt tennének a műtárgyban. Addig is a készülő kiállításon egy speciális kiállítási dobozon keresztül a látogatók az újonnan felfedezett festmény röntgenfelvételével ismerkedhetnek meg.

 

VÁZLATOK Csupa izgalmas képzőművészeti felfedezést hozott az elmúlt időszak, ugyanis nemcsak Van Gogh, hanem Modigliani egy festményén is felbukkantak eddig ismeretlen alkotások. Az olasz modernista szobrász, festő 1908-as Akt kalappal című alkotásának vizsgálatakor készítettek röntgenfelvételt az izraeli Hecht Museumban, ekkor bukkantak három vázlatra a festmény hátterében. A vásznon egyébként eleve két kép szerepel, ami nem olyan szokatlan, hiszen Modigliani – több más spórolós művészhez hasonlóan – többször festett a képei hátuljára. Az Akt kalappalt épp ezért fejjel lefelé szokták kiállítani azért, hogy a hátoldalán levő másik alkotás, a Maud Abrantes-portré rendes irányban látható legyen. A röntgenképek tanúsága szerint viszont nem csak ezt a két képet tartalmazza a vászon, a kalapos akt mögött két oldalt egymással ellentétes irányban felfestett portrék is vannak: egy férfié és egy kontyba fogott hajú nőé. A hátoldali portré alatt pedig egy kalapot viselő nőalak vázlata rejtőzik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.