Egy hét tudomány 2022/29.

  • Narancs
  • 2022. július 20.

Interaktív

Rövid hírek: harkály, medveállatka, magyarok... 

ÖSSZEOMLÁS Naprendszerünk „könnyedén” – habár több lépésben és igen hosszú idő leforgása alatt – összeomolhat egy elhaladó csillag miatt – állítja egy friss, a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban publikált tanulmány. A kutatók szerint egy csillag közeli elhaladása nyomán a többi, mozgásában megzavart bolygó egy hosszú láncreakció végén, akár sok milliárd évvel később ütközhet egymással. Ha az elhaladó csillag csak 0,1 százalékkal kimozdítja a Neptunuszt eddigi pályájáról, idővel már az is káoszt idézhet elő a Naprendszerünkben. A legvalószínűbb kataklizma-forgatókönyv szerint a Merkúr kitörhet pályájáról, és ennek nyomán kilökődhet a Naprendszerből, esetleg ütközési pályára kerülhet a Vénusszal, a Nappal vagy a Földdel. A kutatók mint­egy 3 ezer módon szimulálták a csillag közeli elhaladása okozta helyzetet, és az esetek több mind kétharmada a bolygók ütközésével, esetleg bizonyos bolygóknak a Naprendszerből való kilökődésével végződött. Igaz, a Nap valószínűleg ötmilliárd év múlva kitágul és elnyeli a bolygónkat is, ami jelentősen csökkenti annak valószínűségét, hogy egy túl közel kerülő csillag okozza a Naprendszer szétesését.

 

TÁVCSŐ A NASA július 12-én nyilvánosságra hozta a James Webb Űrtávcső első hivatalos, tudományos célból készült, nagy felbontású égképét, amely a déli égbolt egy kicsiny (a mi földrajzi szélességünkről soha nem látható) szeletét örökítette meg a déli égi pólushoz közeli Repülőhal (Volans) csillagkép környezetében. Ez a távoli világegyetem eddigi legmélyebb és legélesebb képe, amely összesen 12,5 órányi expozíciós idővel készült: az előtérben látható néhány csillagtól eltekintve szinte csak rendkívül távoli galaxisokat láthatunk rajta. A kép középpontjában a tőlünk 4,6 milliárd fényévre lévő SMACS 0723 jelű galaxishalmaz található, amelynek összetevői fehérnek látszanak a hamis színes felvételen. Körülötte a még távolabbi háttérgalaxisok ezrei ragyognak, a kozmológiai vöröseltolódás miatt a narancsos-vörös különböző árnyalataiban. Némelyikük akár 13 milliárd fényév távolságban található, legtöbbjüket láthatóan eltorzította, gyakorta ívessé görbítette az előtérhalmaz gravitációslencse-hatása.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.