Egy hét kultúra 2022/7.

  • Narancs
  • 2022. február 16.

Interaktív

Rövid hírek: A kis herceg, David Hockney, Edvard Munch

SZELÍDÍTÉS Franciaországban először szentelnek nagyobb kiállítást Antoine de Saint-Exupéry (1900–1944) világszerte közkedvelt művének, A kis hercegnek. A párizsi Musée des Arts Décoratifs-ben február 17. és június 26. között az À la rencontre du Petit Prince című tárlaton mutatják be az író, költő, pilóta és felfedező izgalmas pályáját. A kiállítás középpontjában persze A kis herceg és annak eredeti kézirata áll, amelyet egyébként a New York-i Morgan Library & Museum állandó gyűjteményében őriznek. A kézirat megírása, 1942 óta nem hagyta el Amerikát, ugyanis a II. világháború elől New Yorkba menekülő Saint-Exupéry ott írta művét, amely aztán utolsó alkotása lett. Az elkészült művet 1943 áprilisában adták ki New Yorkban, majd három évvel később Franciaországban. A kis herceg mára a legismertebb és legtöbb nyelvre lefordított francia irodalmi alkotás lett. A tárlaton több mint hatszáz összegyűjtött tárgyat mutatnak be, a kézirat és az irodalmi művek mellett akvarelleket, rajzokat, fényképeket, újságcikkeket és leveleket is.

 

MEDENCE Február 10-én a bécsi Kunstforumban nyitottak kiállítást David Hockney műveiből. Hockney az angliai Yorkshire-ben született 1937-ben, onnan indulva vált mára gyakorlatilag a világ egyik legbefolyásosabb és legdrágábban eladott kortárs művészévé. Festészetére első kaliforniai útja volt a legnagyobb hatással: művészetének alapmotívumai lettek az élénk színek, pálmafák és úszómedencék, amelyek számára az Amerikában tapasztalt fényűzést, gazdagságot és szabadságot jelképezték. A Insights címen futó, retrospektív, mintegy 120 alkotást felvonultató tárlat a londoni Tate-tel együttműködésben készült, és megtekinthetővé teszi a művész medencés képeinek egy-egy kiemelkedő darabját, a The First Marriage (1962), a Mr and Mrs Clark and Percy (1970–1971) és a My Parents (1977) című festményeket is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.