Egy hét tudomány 2020/50.

  • Narancs
  • 2020. december 9.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

MIKROHULLÁM Célzott mikrohullámú sugárzás okozhatta azt a rejtélyes megbetegedéssorozatot, amely a havannai amerikai nagykövetség dolgozóit és azok családtagjait sújtotta: a washingtoni székhelyű National Academy of Sciences vizsgálatai ugyan nem neveznek meg konkrét felelőst a sugárzás okozta egészségkárosodásért, de megjegyzik, hogy 50 évvel ezelőtt a szovjetek folytattak kísérleteket a pulzáló elektromágneses (rádiófrekvenciás) energiával. A megbetegedéseket először 2016–2017-ben észlelték a havannai nagykövetségen: sokan előbb egy hirtelen erős zajt érzékeltek, amely mintha egy konkrét irányból érkezett volna, ehhez egy vagy mindkét fület, esetleg a fej kiterjedt régióit érintő fájdalom, a fejet érő nyomás vagy rezgés érzete, szédülés, fülcsengés és kognitív problémák (egyes megfogalmazások szerint kognitív köd) társultak. Ezek a tünetek a későbbi vizsgálatok szerint sokaknál máig fennállnak: a 40 megvizsgált, különböző szimptómákat mutató kormányzati alkalmazott közül sokaknál e betegség máig megnehezíti a mindennapi életet. Ráadásul nem is csupán a havannai amerikai nagykövetség dolgozói szenvedtek ilyen tünetektől: 2018-ban a kínai Kantonban található amerikai konzulátus dolgozói közül többeket haza kellett hívni, mert bizonytalan eredetű, de abnormálisnak tűnő nyomás- és hangérzet gyötörte őket. Kanada pedig nemrégiben szintén a havannai nagykövetségén csökkentette a létszámot, mert 14 állampolgáruk az amerikaiakéhoz hasonló tüneteket mutatott.

MARS A Marson található víz kémiai bontására, üzemanyagként is felhasználható hidrogén és oxigén előállítására alkalmas, hatékony berendezést készítettek amerikai kutatók: a Washington University (St. Louis) munkatársai a marsi körülményeket idéző hideg, magas só- (perklorát) koncentrációjú, emiatt még mínusz 36 Celsius-fokon is folyékony vízből állítottak elő hidrogént és oxigént elektrolízis révén. A sótartalom még növeli is az oldat vezetőképességét, így csökkenti az elektrolízis költségét is. Vijay Ramani, a Washington University napenergiával és energiatárolással foglalkozó intézetének professzora szerint a berendezést nem csupán a Marson lehet majd használni, de megnyitja az utat a földi tengervizek oxigén- és üzemanyagforrásként való kihasználása előtt is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.