Egy hét tudomány 2021/02.

  • Narancs
  • 2021. január 13.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

VAKCINA Az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös (az EU-ban hivatalosan is engedélyezett, számos európai országban, így hazánkban is alkalmazott) vakcinájának hatásosságát nem gyengíti az új típusú koronavírus eddig ismert 16 fontosabb mutációja sem – állítja egy még szakmai bírálat (peer review) előtt álló vizsgálati anyag, amelyet az amerikai gyógyszercég és a University of Texas orvosi intézetének kutatói készítettek. A tanulmány egyik legfontosabb megállapítása szerint az eredetileg Nagy-Britanniában feltűnt, ott gyorsan terjedő, de már a világban máshol is felbukkant, több ismert mutációt tartalmazó vírusvariáns ellen is hatásos az amerikai–német vakcina, amelyen egyelőre még nem is kell „állítani” ahhoz, hogy megőrizze a vírus elleni hatékonyságát. Ezzel egy időben ugyanakkor dél-afrikai kutatók figyelmeztettek arra, hogy az ott felbukkant vírusvariáns leküzdéséhez valószínűleg módosítani kell majd az eddig kifejlesztett vakcinákon.

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."