Egy hét tudomány 2021/05.

  • Narancs
  • 2021. február 3.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

LEPRA Vadon élő csimpánzoknál mutattak ki Afrikában leprával való fertőzöttséget, azt azonban egyelőre nem tudni, hogyan fertőződtek meg az álla­tok – közölte a leprával és tuberkulózissal foglalkozó németországi intézet (DAHW) a lepra január 31-i világnapjához kapcsolódóan. A kutatók eddig abból indultak ki, hogy a lepra kórokozójának fő hordozója az ember, és hogy az állatok mindig az emberrel való kontaktus nyomán fertőződnek meg. Az elefántcsontparti és bissau-guineai fertőzött majmok azonban valószínűleg sosem kerültek kapcsolatba emberekkel. Az érintett nyugat-afrikai majmok ürülék- és szövetmintájában talált baktériumtörzs genotípusa nagyon ritkán fordul elő embernél, ezért a természetben más forrásnak is lennie kell – vélekedik Fabian Leendertz, a Robert Koch Institut kutatója. A lepra legyőzése szempontjából ez annyit jelent, hogy nem elég csak az emberekre összpontosítani. A lepra fertőző betegség, amelynek kórokozója a bőrt és az idegrendszert támadja meg, baktériuma (Mycobacterium leprae) valószínűleg cseppfertőzéssel terjed, de 1873-as felfedezése óta sem tudott meg ennél többet az orvostudomány. Egyetlen érintés még nem elég a fertőződéshez, a kontaktusnak szorosnak és hosszan tartónak kell lennie. Évek óta ismert, hogy állatok is lehetnek leprásak: a kórokozót megtalálták például dél-amerikai tatukban. Egy nemzetközi kutatócsoport DNS-elemzések révén tíz évvel ezelőtt kimutatta, hogy emberek fertőzték meg leprával a tatukat – azaz úgynevezett fordított zoonózis történt.

BOLYGÓ Öt nagyobb méretű bolygó kering egy, a mi Napunkhoz hasonló (G3V-típusú, főágbeli) csillag, a HD 108236 körül – az ötödik exobolygót nemrég fedezte fel az Európai Űrügynökség (ESA) CHEOPS (CHaracterising ExOPlanet Satellite) nevű műholdja. A Kentaur csillagképhez tartozó (tehát Magyarország területéről sosem látható), rendkívül halvány, mindössze 9,24 magnitúdós csillag tőlünk 210,6 fényévnyire található, a vizsgálatok szerint jóval kevesebb nehezebb elem található anyagában, mint a mi Napunkéban – eközben mérete 12, tömege 13 százalékkal kisebb, mint a Napé. Négy bolygóját már tavaly azonosította a NASA erre specializálódott TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) műholdja úgynevezett fedési módszerrel, a csillag előtti átvonulásuk miatti periodikus fényességcsökkenést kihasználva. A most felfedezett ötödik bolygó egy úgynevezett szuper-Föld, amelynek tömege bolygónkénak kétszerese, és 29,54 nap alatt kerüli meg csillagát.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.