Egy hét tudomány 2021/07.

  • Narancs
  • 2021. február 17.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

LINEÁRIS Sikerült közelebb jutni a krétai lineáris A írás megfejtéséhez: Ester Salgarella (St. John’s College) új könyvében tárgyalja, hogyan alakult ki a még mindig rejtélyes krétai írásból a korai mükénéi görög civilizáció által használt és már az 1950-es években megfejtett lineáris B szótagírás. A lineáris A írást (nevét onnan kapta, hogy írópálcával rótták puha agyagba) a bronzkorban használták, vélhetően főleg adminisztratív célokra Kréta máig ismeretlen nyelvű lakói, akik létrehozták a minószi civilizációt. Ideografikus (azaz fogalmakat jelölő jeleket) és szótagjeleket is tartalmazó úgynevezett logoszillabikus írásnak tartják a kutatók, így például a maja írással egy csoportba sorolják. Salgarella most több tudomány (nyelvészet, régészet, az ősi kézírásokkal foglalkozó paleográfia) módszereit alkalmazva, számos feliratot tanulmányozva elemezte a lineáris A és a lineáris B történetét és kapcsolatát. Azt is reméli, hogy sikerül tisztázni, melyek tekinthetők alapvető fontosságúnak a számtalan írásjel közül. Az általa létrehozott lineáris A adatbázis 300 úgynevezett standard jelet és 400 kézzel írt feliratot tartalmaz (ezek amúgy összesen 3000 egyedi jelet tartalmaznak!), Salgarella reményei szerint végre kiderülhet, melyek jelölnek közülük komplett szavakat, melyek szótagokat, s melyek szolgálják a szövegek központozását. Esetleg azt is meg lehet fejteni, melyik irányba kell kiolvasni a szöveget, sőt néhány jelkombináció értelme is feltárul.

RAJZ Antropomorf, ám stilizált bivalyfejet viselő figurákat azonosítottak a kutatók egy nemrég feltárt tanzániai sziklarajzlelőhelyen: a figurális ábrázolásokat a Swaga Swaga állatrezervátum területén találták meg. Koruk még ismeretlen, de valószínűleg minimum sok száz éves lehet. Az Amak’hee 4 nevű sziklamenedéket, amelynek falát rajzok borítják, még 2018 nyarán tárták fel a régészek, a rajzok nagyrészt valamiféle vörös festékkel készült. Többségük igen jó állapotban van, köszönhetően a föléjük boruló sziklatömbnek, amely mind az esőtől, mind a direkt napsugárzástól megóvta a rajzokat, amelyek talán valamilyen ceremoniális alkalomból készültek, rajtuk egyaránt megörökítettek embereket, háziasított marhákat és zsiráfokat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.