Egy hét tudomány 2021/19.

  • Narancs
  • 2021. május 12.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

ŐSBAKTÉRIUM Több mint 3 milliárd évvel ezelőtt élt ősbaktérium felépítését, működését és életmódját rekonstruálták az ELTE kutatói egy nemzetközi együttműködés keretében: eredményeiket a Science Magazinban publikálták. Az ELTE TTK-n működő, Szöllősi Gergely János által vezetett ERC GENECLOCKS és az MTA–ELTE Lendület Evolúciós Genomika kutatócsoportok (a bristoli és a queenslandi egyetemmel együttműködve) rekonstrukciójuk során figyelembe vették, hogy a növényekkel és állatokkal ellentétben a baktériumok nemcsak „szüleiktől” örökölhetnek géneket (vertikális öröklődés), de jelentős a környezetből felvett funkcióik száma is (horizontális öröklődés). A kutatók számoltak a horizontális géntranszferekkel is, amelyeket a tudományterület eddig jellemzően „zajként” kezelt: eredményeik szerint a génöröklődés kétharmada vertikális, míg egyharmada horizontális természetű. A vertikális és horizontális öröklődést együttesen kezelő módszer segítségével sikerült visszakövetni időben az egyes gének evolúcióját, és így minden eddiginél pontosabban meghatározni a közös ős géntartalmát, s közvetetten különböző tulajdonságait is. A több mint hárommilliárd éve élt ősegysejtű egy pálcika formájú, kétmembrános (diderm), mozgásra és környezetének érzékelésére képes (chemotaxis), vírusok elleni védelemmel rendelkező (fejlett CRISPR/Cas rendszerrel bíró), viszonylag komplex élőlény volt.

HELIKOPTER Második, előre nem tervezett fázisába lépett az Ingenuity marshelikopter küldetéssorozata, miután sikerrel hajtotta végre az ötödik repülését a bolygó légkörében. A NASA eredetileg csak ennyit tervezett be az 1,8 kilós, tudományos műszerek nélküli eszköz számára, ám az első három küldetés sikerén felbuzdulva már korábban közölték, hogy új feladatokat is rábíznak. Az Ingenuity az ötödik felszállás nyomán egy olyan egyirányú repülést hajtott végre, amihez egy eddig nem használt leszállópályát kellett igénybe vennie. Ezzel a manőverrel az Ingenuity meg is kezdte az átállást az újabb küldetésekre, amelyek során egy ideig biztosan elkíséri majd a szintén dél felé forduló Perseverance marsjárót. A két eszköz közös haladása létfontosságú, hiszen az Ingenuity a marsjárón keresztül kapja a földi parancsokat, amelyeket aztán teljesen önálló módon, már külső beavatkozás nélkül hajt végre. A közös munka valószínűleg nem lesz túl hosszú életű, a Perseverance ugyanis önálló módon is képes a haladásra (ideális körülmények között nagyjából 45 perc alatt képes 100 métert haladni), az Ingenuity repüléseihez viszont bonyolult programozási folyamat kell, így a helikopter navigálása hosszú távon lelassítaná a rovert.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.