Egy hét tudomány 2021/42.

  • Narancs
  • 2021. október 20.

Interaktív

Rövid hírek: neutron, DNS, túlélő

NEUTRON Eddig példátlan precizitással sikerült megmérni a neutron élettartamát a Los Alamos Neutron Science Center kutatóintézetben az UCNτ berendezés (egy mágneses-gravitációs csapda) segítségével – a Physical Review Letters folyóiratban megjelent mérési eredmény (némi statisztikai bizonytalanság mellett 887,7 másodperc) kétszer olyan precíz, mint a korábbi legpontosabb becslés. A kutatók szerint azért oly fontos a mostani eredmény, mivel hozzásegíthet a korai univerzumban létrejött elemek jelenbéli gyakoriságának meghatározásához. A szabad neutronok rövid (a friss és a korábbi becslések szerint is mintegy negyedórás) létük nyomán elbomlanak egy proton, egy kis tömegű elektron és egy szinte tömeggel nem is rendelkező neutrínó keletkezése közben – e folyamat időbeli lefolyása segíthet megérteni, hogyan alakult a protonok és a héliumatomok aránya a korai univerzumban. A mérés során ultrahideg neutronokat lebegtettek erős mágneses térben, megakadályozva, hogy a részecskék hozzáérjenek a mérés során használt aszimmetrikus tárolócsapda falához.

 

AMERIKA Legalább 150 évvel Kolumbusz 1492-es első utazása előtt tudhattak Nyugat-Európában az amerikai kontinens (vagy legalábbis annak egy része) létezéséről – állítja Paolo Chiesa, az Università degli Studi di Milano irodalmi tanulmányok, filológia, lingvisztika tanszékének professzora. Chiesa kutatásai szerint a Galvaneus Flamma, olasz nevén Galvano Fiamma (1283–1345) ferences szerzetes által latinul írt, végül befejezetlenül maradt Cronica universalis című könyvben található egy figyelemreméltó megjegyzés egy Marckalada nevű földről, amely Grönlandtól nyugatra helyezkedik el. Ez a Terra Incognitae folyóiratban megjelent tanulmány szerint megegyezhet az izlandi forrásokban szereplő, s Amerika észak-atlanti partvidékével azonosítható Marklanddal. Galvano Fiamma alighanem Genovában, szóbeli forrásokból, esetleg messziről érkezett tengerészektől értesülhetett a távoli, tengeren túli, egy kontinens részét alkotó föld létezéséről. A könyvben fennmaradt bejegyzés az első nyom az Amerikára vonatkozó korai ismeretek megjelenéséről a mediterrán régióban, egyben tanúsíthatja a Grönlandon túl elterülő földekről szóló narratíva terjedését az északi tengeri régiótól jóval délebbre, már jóval (a mellesleg szintén genovai születésű) Kolumbusz híres utazása előtt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.