Egy hét tudomány 2022/17.

  • Narancs
  • 2022. április 27.

Interaktív

Rövid hírek: Uránusz, jég, kvark...

URÁNUSZ Az Uránusz lehetne az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) következő kiemelt küldetésének célpontja: ezt az eredményt hozta számos amerikai tudományos szervezet (pl. National Academy of Sciences) legfrissebb, a bolygókutató tudós közösségben tízévenként lefolytatott felmérése (decadal survey). Ha a felmérés által megcélzott amerikai űrügynökség, a NASA követi a 130 kutató javaslatait, akkor a 2030-as évek elején egy 4,2 milliárd dollár értékű keringőegység-légköri szonda páros indulhat az Uránuszhoz. Az Uránusz (illetve szomszédja), a Neptunusz mérete a kőzetbolygók és a gázóriások közé esik, és ezt az átmeneti bolygótípust kevéssé ismerjük. 2031-ben vagy 2032-ben egy Falcon Heavy típusú rakétán indíthatnák el a tervezett űreszközöket, a keringőegység a Jupiter gravitációjának segítségével 13 év alatt érheti el az Uránuszt. A legutóbbi hasonló felmérés 2011-ben volt, ekkor a jégóriáshoz tervezett küldetés harmadik helyre szorult a marsi kőzetminták Földre juttatása és a Jupiter Europa holdjának látogatása mögött. Az idei felmérésben az Uránusz után második helyre rangsorolt úti cél egy 4,9 milliárd dolláros űreszköz indítása a Szaturnusz Enceladus holdjára. A kutatók további ajánlásai közt szerepel a Mars és a Hold felfedezésének folytatása is. Azt is javasolták, hogy a marsi kőzetminták visszahozatalára tervezett Mars Sample Return Mission után fejlesszenek egy 1,1 milliárd dolláros leszállóegységet, a Mars Life Explorert, amely 2 méter mélyre fúrna le a közepes szélességeken húzódó jéglerakatokba. A felmérés során pedig először vizsgálták a NASA felkészülését a Földet veszélyeztető aszteroidák ellen. A szakértőkből álló testület javaslatai szerint az űrügynökségnek minél előbb indítania kéne egy küldetést a földközeli aszteroidák felkutatására.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).