Egy hét tudomány 2022/21.

  • Narancs
  • 2022. május 25.

Interaktív

Rövid hírek: majomhimlő, zab, aszteroida... 

MAJOMHIMLŐ Továbbterjed a világban az eredetileg Afrikában honos majomhimlő: már Izraelben, Ausztriában (Bécsben) és Svájcban is találtak majomhimlővel fertőzötteket, ezekkel együtt már 18 országban mutatták ki a fertőzést. Kutatók most arra figyelmeztetnek, hogy továbbnőhet a majomhimlős esetek száma, elvégre egyre több fertőzöttet követnek nyomon az egészségügyi hatóságok, és a betegség immár emberek között is terjed. Nyugat- és Közép-Európában, Amerikában és Ausztráliában eddig 123 igazolt esetet jegyeztek fel. Az Afrikából származó, orthopoxvírusok által okozott majomhimlő emberről emberre terjedéséhez szoros fizikai kontaktus kell, például szexuális együttlét. A leggyakoribb tünetei közé tartozik az enyhe fejfájás, láz, izomfájdalom, gyengeség, erősen duzzadt nyirokcsomók és bőrelváltozások. A már szinte teljesen visszaszorított feketehimlő elleni szerek beválhatnak a majomhimlő ellen, és a himlőoltás valószínűleg e fertőzés ellen is immunizálta a vakcinált generációkat.

 

VOYAGER Rejtélyes és részben nehezen értelmezhető jeleket küld az elméletileg a Naprendszer határán túl haladó Voyager–1: az 1977-ben útnak indított amerikai űrszonda 2012 augusztusában kelt át a heliopauzán és lépett be a csillagközi űrbe, jelenleg 23,3 milliárd kilométerre jár, és így a legtávolabbi ember alkotta tárgy. A legutóbbi adatok szerint az eszköz speciális helyzetjelző alrendszere (AACS) jelenleg nem tudja, pontosan hol tartózkodik a szonda, de emiatt nem jelez hibát, és nem is lépett biztonságos üzemmódba. Az egyik hipotézis szerint a hiba a szonda helyzetét beállító és a rádióantennát mindig a Föld felé pozicionáló AACS adataiban található, a Voyager–1 emiatt értelmetlen adatokat küld az elhelyezkedéséről, de mindez nem akadályozza meg a kapcsolattartásban, a szonda által leadott jelek ereje változatlan. A NASA egyelőre nem tudja megjósolni, hogy az űreszköz meddig tud még adatokat gyűjteni és továbbítani, és az sem világos, hogy a hiba magában az AACS rendszerben van, vagy egy érzékelőből kap rossz adatokat. A Voyager műszereinek nagy része már amúgy sem működik, jelenleg is csupán azért tudnak vele kommunikálni, mert a helyzete beállítására képes tartalék fúvókák még 37 évvel a legutóbbi működésük után is hibátlanul teszik a dolgukat. A NASA Jet Propulsion Laboratory szakemberei nem tekintik különösképpen drámainak a szituációt: egy közel fél évszázada erősen sugárzó környezetben működő szonda esetében számítani kell ilyesmire.

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.