Egy hét tudomány 2022/7.

  • Narancs
  • 2022. február 16.

Interaktív

Rövid hírek: égbolt, tüdő, gyík, Mambawakale ruhuhu

ÉGBOLT A chilei Atacama-sivatagban működő Európai Déli Obszervatórium (ESO) részvételével létrejött nemzetközi együttműködés petíciót nyújtott be a világűr békés célú felhasználásával foglalkozó ENSZ-bizottsághoz (COPUOS) a Föld sötét és zavartalan égboltjának hatékonyabb védelméért. A beadványt elfogadták megvitatásra, így ez az első alkalom, hogy az ENSZ hivatalosan napirendre tűzte az égbolt zavartalansága és sötétsége megőrzésének kérdését. A Chile, Spanyolország és Szlovákia által jóváhagyott dokumentum arra kéri a nemzetközi közösséget, hogy védje meg a globális csillagászati megfigyelési lehetőségeket a zavaró és káros mesterséges interferencia ellen. Az elmúlt néhány évtizedben a földi fényszennyezés következtében sokat romlott az égbolt láthatósága, ráadásul hamarosan nagyszámú (az elkövetkező évtizedben akár 100 ezernyi) műhold fog alacsony Föld körüli pályára állni. Bár a globális kommunikációs hálózatok számára fontosak ezek a műholdak, hatalmas számuk, fényességük és folyamatos rádiósugárzásuk miatt zavarják a csillagászati munkát. Különösen a szürkület idején végzendő megfigyelésekre lehetnek hatással, például a Földet veszélyeztető aszteroidák utáni kutatást befolyásolnák kedvezőtlenül. A 2030-as évekre egy átlagos, közepes földrajzi szélességi körön lévő obszervatórium felett minden pillanatban több mint 5 ezer műhold lesz látható, és ez minden szürkületben készült, nagy látómezőjű képen is látható lesz. A nagy műholdflották kihívást jelentenek majd a rádiócsillagászat számára is: a temérdek új műhold több ezer új rádióadót rejt magában, ami hatással lesz a rendkívül érzékeny rádióteleszkópok által végzett mérésekre.

 

ŐRLŐFOG Egy körülbelül 54 ezer éves őrlőfog bizonyíthatja, hogy az anatómiailag modern ember (Homo sapiens) jóval korábban is megjelenhetett Nyugat-Európában, mint azt korábban gondolták – a Science Advances folyóiratban megjelent cikkben egy paleoantropológus csoport számolt be egy franciaországi régészeti lelőhelyen talált fogfosszília korának meghatározásáról. A Grotte Mandrin sziklamélyedésben található paleolitikumi régészeti lelőhelyen előkerült emberi (H. sapiens) őrlőfog korát 56 800 és 51 700 év közé datálják – ez alapján viszont bizonyos, hogy elődeink európai megjelenése és a Neander-völgyi oldalági rokonaikkal való együtt­élésük még annál is komplexebb lehetett, mint eddig gondoltuk.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.