Egy hét tudomány 2022/7.

  • Narancs
  • 2022. február 16.

Interaktív

Rövid hírek: égbolt, tüdő, gyík, Mambawakale ruhuhu

ÉGBOLT A chilei Atacama-sivatagban működő Európai Déli Obszervatórium (ESO) részvételével létrejött nemzetközi együttműködés petíciót nyújtott be a világűr békés célú felhasználásával foglalkozó ENSZ-bizottsághoz (COPUOS) a Föld sötét és zavartalan égboltjának hatékonyabb védelméért. A beadványt elfogadták megvitatásra, így ez az első alkalom, hogy az ENSZ hivatalosan napirendre tűzte az égbolt zavartalansága és sötétsége megőrzésének kérdését. A Chile, Spanyolország és Szlovákia által jóváhagyott dokumentum arra kéri a nemzetközi közösséget, hogy védje meg a globális csillagászati megfigyelési lehetőségeket a zavaró és káros mesterséges interferencia ellen. Az elmúlt néhány évtizedben a földi fényszennyezés következtében sokat romlott az égbolt láthatósága, ráadásul hamarosan nagyszámú (az elkövetkező évtizedben akár 100 ezernyi) műhold fog alacsony Föld körüli pályára állni. Bár a globális kommunikációs hálózatok számára fontosak ezek a műholdak, hatalmas számuk, fényességük és folyamatos rádiósugárzásuk miatt zavarják a csillagászati munkát. Különösen a szürkület idején végzendő megfigyelésekre lehetnek hatással, például a Földet veszélyeztető aszteroidák utáni kutatást befolyásolnák kedvezőtlenül. A 2030-as évekre egy átlagos, közepes földrajzi szélességi körön lévő obszervatórium felett minden pillanatban több mint 5 ezer műhold lesz látható, és ez minden szürkületben készült, nagy látómezőjű képen is látható lesz. A nagy műholdflották kihívást jelentenek majd a rádiócsillagászat számára is: a temérdek új műhold több ezer új rádióadót rejt magában, ami hatással lesz a rendkívül érzékeny rádióteleszkópok által végzett mérésekre.

 

ŐRLŐFOG Egy körülbelül 54 ezer éves őrlőfog bizonyíthatja, hogy az anatómiailag modern ember (Homo sapiens) jóval korábban is megjelenhetett Nyugat-Európában, mint azt korábban gondolták – a Science Advances folyóiratban megjelent cikkben egy paleoantropológus csoport számolt be egy franciaországi régészeti lelőhelyen talált fogfosszília korának meghatározásáról. A Grotte Mandrin sziklamélyedésben található paleolitikumi régészeti lelőhelyen előkerült emberi (H. sapiens) őrlőfog korát 56 800 és 51 700 év közé datálják – ez alapján viszont bizonyos, hogy elődeink európai megjelenése és a Neander-völgyi oldalági rokonaikkal való együtt­élésük még annál is komplexebb lehetett, mint eddig gondoltuk.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.