Egy hét tudomány 2025/1-2.

  • Narancs
  • 2025. január 8.

Interaktív

Rövid hírek: kor, szenzor, galaxis...

KOR A biológiai életkor – a szervezet fiziológiai állapotának mérőszáma – megjósolhatja, hogy kinél nagyobb a vastagbélpolipok, a vastagbélrák kulcsfontosságú kockázati tényezője kialakulásának veszélye – legalábbis ezt sugallja egy frissen publikált kutatás. A Cancer Prevention Research folyóiratban megjelent új tanulmányban a kutatók fejlett DNS-elemzést alkalmaztak a biológiai életkor meghatározására: ez, a tényleges életkorral szemben azt mutatja meg, hogy mennyire jól (vagy rosszul) működik a szervezet. A biológiai életkort olyan tényezők befolyásolják, mint a gének, az életmód (például étkezés, testmozgás, edzés, alvás) és a környezet (így a stressz vagy a környezetszennyezés). A kutatók úgy találták, hogy a felgyorsult öregedés leginkább akkor következik be, amikor a biológiai életkor meghaladja a kronológiai kort. A tanulmány szerint, ha valaki a normálisnál gyorsabban öregszik, úgy minden további évre vetítve 16 százalékkal nő a vastagbélpolipok kialakulásának kockázata. A Miami Miller University orvostudományi karának kutatói szerint mindenekelőtt a felgyorsult öregedést tapasztaló egyének számára lehetnek előnyösek a korábban elvégzett szűrővizsgálatok.

VULKÁN Sikerült meghatározni egy súlyos éghajlati hatásokkal járó, így a maga idejében élelmezési krízishelyzetet okozó 19. századi vulkánkitörés pontos helyét és idejét: a PNAS-ban publikált kutatás szerint 1831-ben a Kuril-szigetekhez tartozó Szimusir-szigeten található Zavarickij vulkáni kaldera területén történhetett olyan nagy erejű, robbanásos kitörés, amely egészen 1833-ig hatással volt a Föld klímájára. A kutatóknak, részben grönlandi jégfuratok tartalmának, részben a kalderában talált lerakódások geokémiai analízise, izotópvizsgálata nyomán sikerült rekonstruálniuk a kitörés helyét, idejét, erejét, és a magasba emelkedő kitörési felhővel a magasabb légkörbe, a sztratoszférába jutó kén-dioxid, illetve az abból (további oxidáció nyomán) képződő szulfátszemcsék mennyiségét (kénmennyiségre vetítve ez mintegy 13 tera­gramm lehetett). Ez utóbbiak képesek oly mértékben visszaverni a napból érkező sugárzást, ami az úgynevezett vulkanikus tél nevű eseményhez vezet: az északi féltekén ekkor 1 fokkal csökkent az éves átlaghőmérséklet. A vulkanikus eredetű klímaesemény során csökkent a csapadék mennyisége a monszunszezon idején, ami az 1832 utáni években éhínséghez vezetett India és Japán számos régiójában.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.