Egy hét tudomány 2025/1-2.

  • Narancs
  • 2025. január 8.

Interaktív

Rövid hírek: kor, szenzor, galaxis...

KOR A biológiai életkor – a szervezet fiziológiai állapotának mérőszáma – megjósolhatja, hogy kinél nagyobb a vastagbélpolipok, a vastagbélrák kulcsfontosságú kockázati tényezője kialakulásának veszélye – legalábbis ezt sugallja egy frissen publikált kutatás. A Cancer Prevention Research folyóiratban megjelent új tanulmányban a kutatók fejlett DNS-elemzést alkalmaztak a biológiai életkor meghatározására: ez, a tényleges életkorral szemben azt mutatja meg, hogy mennyire jól (vagy rosszul) működik a szervezet. A biológiai életkort olyan tényezők befolyásolják, mint a gének, az életmód (például étkezés, testmozgás, edzés, alvás) és a környezet (így a stressz vagy a környezetszennyezés). A kutatók úgy találták, hogy a felgyorsult öregedés leginkább akkor következik be, amikor a biológiai életkor meghaladja a kronológiai kort. A tanulmány szerint, ha valaki a normálisnál gyorsabban öregszik, úgy minden további évre vetítve 16 százalékkal nő a vastagbélpolipok kialakulásának kockázata. A Miami Miller University orvostudományi karának kutatói szerint mindenekelőtt a felgyorsult öregedést tapasztaló egyének számára lehetnek előnyösek a korábban elvégzett szűrővizsgálatok.

VULKÁN Sikerült meghatározni egy súlyos éghajlati hatásokkal járó, így a maga idejében élelmezési krízishelyzetet okozó 19. századi vulkánkitörés pontos helyét és idejét: a PNAS-ban publikált kutatás szerint 1831-ben a Kuril-szigetekhez tartozó Szimusir-szigeten található Zavarickij vulkáni kaldera területén történhetett olyan nagy erejű, robbanásos kitörés, amely egészen 1833-ig hatással volt a Föld klímájára. A kutatóknak, részben grönlandi jégfuratok tartalmának, részben a kalderában talált lerakódások geokémiai analízise, izotópvizsgálata nyomán sikerült rekonstruálniuk a kitörés helyét, idejét, erejét, és a magasba emelkedő kitörési felhővel a magasabb légkörbe, a sztratoszférába jutó kén-dioxid, illetve az abból (további oxidáció nyomán) képződő szulfátszemcsék mennyiségét (kénmennyiségre vetítve ez mintegy 13 tera­gramm lehetett). Ez utóbbiak képesek oly mértékben visszaverni a napból érkező sugárzást, ami az úgynevezett vulkanikus tél nevű eseményhez vezet: az északi féltekén ekkor 1 fokkal csökkent az éves átlaghőmérséklet. A vulkanikus eredetű klímaesemény során csökkent a csapadék mennyisége a monszunszezon idején, ami az 1832 utáni években éhínséghez vezetett India és Japán számos régiójában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.