Egy hét tudomány 2025/21.

  • Narancs
  • 2025. május 21.

Interaktív

Rövid hírek: flamingó, macska, méh...

BAROMFI Komoly egészségügyi kockázatokkal jár a rendszeres baromfi­hús-fogyasztás: olasz kutatók a Nutrients folyóiratban publikálták dél-olaszországi lakosok követéses vizsgálatán alapuló megállapításaikat, s ezzel komoly vitát váltottak ki, elvégre megkérdőjelezik a baromfihúst az emlősféle háziállatok húsa elé helyező, korábbi dietetikai-egészségügyi megfontolásokat, így például a mediterrán étrendnek megfelelő ajánlásokat. A cikk szerint a heti 300 grammnál több baromfihús bevitele 27 százalékkal növeli a halálozás kockázatát minden okból, és összességében 2,3 százalékkal (de férfiaknál 2,6 százalékkal) növeli a gyomor-bélrendszeri daganatok kialakulásának kockázatát. A megállapításokat szakmai kritikával fogadó tudósok szerint a tanulmány ugyan fontos kérdéseket vet fel, de az eredményeket óvatosan kell értelmezni. Bírálói szerint a tanulmány nem vette figyelembe a főzési módszereket, a feldolgozási szinteket vagy az általános táplálkozási mintákat. Mindenekelőtt egyáltalán nem mindegy, hogyan készül el a csirke: például a népszerű fagyasztott csirkemell ultrafeldolgozottnak tekinthető, de a rántott és a sült csirke is kockázatos lehet a magas hőfokon történő sütés során felszabaduló vegyületek miatt.

KITÖRÉS Az eddig ismert legerősebb napvihar okozhatta a radiokarbon-vizsgálatok során kimutatott, 12 350 évvel ezelőtti kiugrást („tüskét”) – állítja az Earth and Planetary Science Lettersben megjelent tanulmány. A Nap működése során kialakuló (a Földet közvetlenül szerencsénkre viszonylag ritkán érintő) szélsőséges napviharok – azaz nagy mennyiségű napanyag, például töltött részecskék kibocsátásával járó események – hatalmas ereje nagymértékben torzíthatja a kozmogén izotópok, például a C–14 radioaktív szénizotóp termelődését a földi rendszerben. Mindez egyértelmű jeleket hagy a természetes földi archívumokban, beleértve a jól datálható évgyűrűket. Nyolc ilyen esemény történt az elmúlt 12 ezer év során, az eddig ismert legerősebb a 775. évi volt. A közelmúltban fedezték fel az i. e. 12 350 kora tavaszán lezajlott extrém naprészecske-eseményt, mint az eddig ismert legnagyobb ismert radiokarboncsúcsot. A most publikált kutatások azt mutatják, hogy ez az esemény 18 százalékkal erősebb volt, mint a 775-ös esemény.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.