BAROMFI Komoly egészségügyi kockázatokkal jár a rendszeres baromfihús-fogyasztás: olasz kutatók a Nutrients folyóiratban publikálták dél-olaszországi lakosok követéses vizsgálatán alapuló megállapításaikat, s ezzel komoly vitát váltottak ki, elvégre megkérdőjelezik a baromfihúst az emlősféle háziállatok húsa elé helyező, korábbi dietetikai-egészségügyi megfontolásokat, így például a mediterrán étrendnek megfelelő ajánlásokat. A cikk szerint a heti 300 grammnál több baromfihús bevitele 27 százalékkal növeli a halálozás kockázatát minden okból, és összességében 2,3 százalékkal (de férfiaknál 2,6 százalékkal) növeli a gyomor-bélrendszeri daganatok kialakulásának kockázatát. A megállapításokat szakmai kritikával fogadó tudósok szerint a tanulmány ugyan fontos kérdéseket vet fel, de az eredményeket óvatosan kell értelmezni. Bírálói szerint a tanulmány nem vette figyelembe a főzési módszereket, a feldolgozási szinteket vagy az általános táplálkozási mintákat. Mindenekelőtt egyáltalán nem mindegy, hogyan készül el a csirke: például a népszerű fagyasztott csirkemell ultrafeldolgozottnak tekinthető, de a rántott és a sült csirke is kockázatos lehet a magas hőfokon történő sütés során felszabaduló vegyületek miatt.
KITÖRÉS Az eddig ismert legerősebb napvihar okozhatta a radiokarbon-vizsgálatok során kimutatott, 12 350 évvel ezelőtti kiugrást („tüskét”) – állítja az Earth and Planetary Science Lettersben megjelent tanulmány. A Nap működése során kialakuló (a Földet közvetlenül szerencsénkre viszonylag ritkán érintő) szélsőséges napviharok – azaz nagy mennyiségű napanyag, például töltött részecskék kibocsátásával járó események – hatalmas ereje nagymértékben torzíthatja a kozmogén izotópok, például a C–14 radioaktív szénizotóp termelődését a földi rendszerben. Mindez egyértelmű jeleket hagy a természetes földi archívumokban, beleértve a jól datálható évgyűrűket. Nyolc ilyen esemény történt az elmúlt 12 ezer év során, az eddig ismert legerősebb a 775. évi volt. A közelmúltban fedezték fel az i. e. 12 350 kora tavaszán lezajlott extrém naprészecske-eseményt, mint az eddig ismert legnagyobb ismert radiokarboncsúcsot. A most publikált kutatások azt mutatják, hogy ez az esemény 18 százalékkal erősebb volt, mint a 775-ös esemény.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!