Tévé

Kolbászkánaán

Mokka

Interaktív

Celebzsibvásár és kormánypropaganda – immáron jó ideje ez a két fő összetevő alkotja a Tv2 reggeli műsora, a Mokka első pillantásra bizarr, de amúgy mégis meglepően jól harmonizáló elegyét.

Vagyis érkezik a stúdióba Zámbó Krisztián, hogy arról a lánykérésről meséljen, ami meg sem történt, ugyanakkor G. Fodor Gábor kijelenti, hogy „ha az ellenzék győz, Soros György alakít kormányt”. Soma Mamagésa a nőiesség titkába avatja be a nézőket, méghozzá sejtszinten, Vona Gábort labancnak titulálja egy inzert, a kormányszóvivő pedig Lázár János bécsi videójának mélyebb értelmét igyekszik kihüvelyezni. Szóval voltaképpen majd’ mindahány téma az ezotéria, az okkult és a fikció világát idézi ebben a műsorban, ahol a realitást múlt csütörtökön például jószerint csupán az a kisded nőnapi videó képviselte, amelyben hazánk miniszterelnökének egészen a parlament étkezőjéig kellett elfáradnia, hogy ott felköszönthesse azokat a hölgyeket, „akiknek a napi munkájában a legtöbbet köszönhet”.

„Ma minden a nőkről szól” – hangoztatták többször is ezen a reggelen a Mokkában. És valóban, még a no-go zónákról meg a tömeges bevándorlás által jelentett civilizációs veszélyekről lefolytatott eszmecsere is ünnepi hangulatban ért véget, midőn Speidl Bianka, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója átvette Istenes László műsorvezetőtől a maga obligát nőnapi kozmetikai ajándékcsomagját. Az idősebb Istenes, aki úgy vált egy televíziós dinasztia ősatyjává, hogy tartósan nincs elfogadható r hangja, utóbb is folytatólagosan hódolt a nők előtt, elvégre, mint azt nyomatékosan kijelentette: „alapvetően (!) nagyon szeretem a nőket, mint minden valódi (!) férfi”. (Mármint persze csakis a szőrtelenítetteket, hiszen alig pár hete ugyanő, nyíltan megvallva, visszataszítónak ítélte a szőrtelenítést mellőző fehérszemélyeket.)

A pénteki adásban azután Istenes már egyszerre töltötte be a riporter és az interjúalany tisztét is, mivel a kiszivárgott és rögvest meg is erősített hírek szerint fia, a huzamosabb ideje a labancok csatlósaként szolgáló Istenes Bence és az ő párja, Csobot Adél újabb fiúunokával fogja megajándékozni a tüntetően fiatalos nagypapát. Az utolsó múlt heti adásnap legabszurdabb mozzanata mégsem a saját műsorában interjút adó tévés nagyszülő személyéhez fűződött, de még csak nem is a Hollywoodból kapcsolt Návai Anikóhoz, aki rég megszokott konfidens modorában „tüneményes lányként” hivatkozott Enyedi Ildikóra. Merthogy a péntek reggeli Mokka egy pontján egészen máshová, a Fény utcai piacra is kapcsoltak, hogy ott újra szépen összevegyülhessen egymással a választási propaganda és a hétköznapi celebciki. A jelek szerint zajos életközépi válságát lábon kihordó Kovács Lázárnak jutott ugyanis a hálás feladat, hogy a minőségi húsáruk mérsékelt árazásának örömhírét csemcsegve elzengje nékünk. A médiaséf mindezt önszorgalomból a szezonális medvehagymának megvallott szerelmi vallomással is megtoldotta, azonban még ez a szenvedélyes kitérő sem terelhette el a figyelmünket az írásban és szóban is hangsúlyozott tényre: „Itt a hurka- és kolbászkánaán!” Csak hogy tudjuk, hogy hol is élünk mi, boldog szerencsések.

Tv2, március 8–9.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.