tévéSmaci

Láttunk flamingót?

  • tévésmaci
  • 2015. július 18.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché lementek a bányába, megszűnt minden összetartozás, elvesztek az egyformaságok, csak Sztupa volt és külön Troché, semmi Sztupa és Troché. Sztupának ugyanis a szeme sem rebbent, nem mutatott semmi különös érzelmet, nem is volt mit mutatnia. Lemennek, el­intézik, felhozzák vagy lenn hagyják, mindegy, csak el legyen intézve, s biztos helyen tudják, csak ez járt a fejében. Troché is tudta, hogy így kell lennie, s abban is elég biztos volt, hogy így is lesz, de ez volt a legkisebb gondja. Meg hát az, hogy „elég biztos”, pont valami olyasmit jelent, hogy nem teljesen biztos. De ez a bizonyossághiány nem nyolcvanszázalékos biztosságot jelentett, hanem inkább biztosságot és még valamit mellette. Félelmet, nem az elintézendők, inkább a körülmények felől. Míg Sztupának meg sem kottyant, Trochénak tiszta szívás volt lemenni a bányába. Már amikor a védősisakok, izé, kobakok végeláthatatlan sorát meglátta a polcon, belemarkolt egy kéz vagy markoló a gyomrába, ami a liftre sem engedett a szorításából, sőt, ott rá is erősített valamennyire, pedig olyan sokkal már nem lehetett. Ilyen rohadt hosszan még egy lift sem közlekedett lefelé Trochéval. Irigyen nézte a szenvtelen Sztupát, aki szerencsére tudomást sem vett őróla, s arra gondolt, hogyha most jönne egy megálló, amire az van kiírva, hogy Pokol, hát, megfontolná a kiszállást. De nem jött, hanem valahonnan bemondták, hogy a fejlámpáját mindenki kapcsolja be, s ellenőrizze, hogy világít-e. Éppenséggel világított, s ez valamennyire megnyugtatta Trochét, bár az aggodalmai közül tán az tűnt a legcsekélyebbnek, hogy esetleg nem lát majd. Hogy elfogyhat a levegője, az sokkal jobban izgatta, megáll odalenn a lift, s én szólok, hogy bocs, tévedés volt, én mennék is vissza ezzel a járattal, de nagy kár, hogy ilyet úgysem mondok. Érdekes módon az nem jutott az eszébe, hogy ráomlik valami, de az annál inkább, hogy nem tud kijönni. Nem lesz meg, elvész a kijárat, elromlik a lift, itt nincs lépcső. Végre leértek, várták őket a szűk járatok, az előttük csalinkázó fénypászmák és a hideg. Ez meglepte Trochét, a hideg. Azt hitte, hogy meleg lesz. Látta magát mint izzadó bányászt: még jó, hogy nem kell bányászni. A szűk vágatból kiértek valami alacsony teremfélébe. Végül is meg lehet szokni, gondolta Troché. A tévéről meg le lehet szokni.

Szombaton este nyolckor még megnézem a Cinemaxon A titkok házát Michael Gambonnal, de aztán felejtsenek el egész hajnali háromnegyed négyig, mert az AMC-n akkor kezd a filmtörténet egyetlen tökéletes Chandler-adaptációja, egyszersmind Arnold Schwarzenegger legeslegjobb filmje, A hosszú búcsú. Nem, Schwarzi nem Philip Marlowe-t adja benne, pedig annak is megnézném, hanem egy másik fontos szerepet bízott reá az ősz mester, Altman Róbert. S Arnold, mint tényleg a legnagyobb színészek, nemcsak az arcával, de az egész testivel játszik, különös tekintettel a keble halmára.

Vasárnap a Duna Tv este fél tíz magasán elindítja Az idők végezetéig című Ken Follett-feldolgozás sorozatos kiszerelését, a jónevű Ben Chaplinnel, Charlotte Riley-vel és némi magyar részvétellel.

Hétfőn Clint Eastwood barátocskánk legeslegjobb filmje következik éjfél körül a Dunán, igen, önök ismét kitalálták: a Fennsíkok csavargója. Fél tizenegykor volt a Cápa is a Tv2-n, az sem semmi. Ja, nyugi már, szólok, persze hogy szólok: True Detective, True Detective tíztől az HBO-n, lehet majd mondogatni, hogy bezzeg a McConaughey satöbbi, satöbbi… Ellenben éjjel fél háromkor engem megtalálnak a Cinemax előtt: Ken Loachot nézek, a Titkos hadsereget. Mert Ken olyan, mint Levinnek a hal, a rossz is jó belőle.
S ez nem is rossz.

Kedden a mekkonahéjozók megnézhetik Woody Harrelsont este kilenckor a Film+-on, a Zombieland c. vígjátékban. Megtalálta a helyét, kár, hogy McCo­nau­ghey nincs benne. Részemről Királylány a feleségem, fél tíz felé a Dunán egy másik Philipe-pel, a Gérard-ral. Fan Fan vagyok, ki más. Csütörtökön Sose halunk meg! a Dunán. Hacsak a sok tévé meg nem árt.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.