tévéSmaci

Medveránc

  • tévésmaci
  • 2019. november 3.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché vattafüleket szereltek pónikra, hamar fel kellett hagyniuk a kézi munkával. Annyi volt a póni, hogy nem bírták, pedig iszonyú jó muri volt, a pónik is élvezték. Semmi különös, csak a szokásos, nagy röhögések meg minden. Láttak önök már pónikat röhögni? Nem is egyet, hanem sokat? Nem is csak mosolyogni vagy kuncogni, hanem harsányan röhögni, mondhatni, hahotázni? Sztupa és Troché kimentek a tanyára, már ez elvett egy csomó időt, de még a lovakat is oda kellett szervezni valahogy – dettó ki a városból. Ez ugyanis akkor történt, amikor a városoknak kötelezővé tették a pónitartást. Minden város tartson – lakosságszám-arányosan – rengeteg pónit a saját költségén. A pónik járjanak szabadon, s a város biztosítsa úgy az élelmezésüket, hogy az a pónik számára is természetesnek hasson. Hülye egy törvény volt, de hamar megszokta mindenki, még a pónik is. Szambáztak fel s alá a városban, haverkodtak az autósokkal, visszaugattak a kutyáknak, s felkergették a macskákat a fák tetejére. Kell-e mondani, hogy a gyerekek majd’ megzabálták őket? Még a temérdek póniszarért sem háborgott senki, viszonylag hatékonyan takarították el a megfelelő szervek, azért persze tegyük hozzá, hogy a szemétszállítás akkor is a maffia kezében volt. Valszeg a maffia is szerette a pónikat. Azt mondjuk a fasz sem értette, hogy miért kell rájuk vattafület szerelni, de mivel már a pónisítást sem értették az emberek, úgy voltak vele, hogy ha azt is ilyen könnyen és gyorsan megszerették, meglehet, a fülekkel sem lesz baj. Ja, nem lesz, csak hogy az ördögbe szereljük fel rájuk ilyen nagy tömegben. Ez a tanyás módszer nem vált be, egy hét alatt egy kerületnyi pónival sem végeztek. Persze, mert szétröhögték az időt. Át kellett állni valamiféle sorozatfülezésre, s az egyáltalán nem tűnt sétagaloppnak.

Pénteken (4-én) este tíz előtt tíz perccel az M5 levetíti Makk Károly hetvenes évek elején kifaragott Örkény-adaptációját, a Macskajátékot. A nevezetes, Oscarra, illetve Arany Pálmára is jelölt műalkotásról Bulla Elma és Dajka Margit neve ugrik be elsőre, de amellett, hogy további remek színészek is megmutatták magukat benne (Piros Ildikó, Törőcsik Mari vagy éppenséggel Balázs Samu), ez főként egy nagyon tipikus Tóth Janó-film volt – talán ezért is szedték most elő, a maestro halála okán. Mindezzel együtt az HBO már nyolckor belekapott a Nagy Katalin életét tárgyazó hasoncímű brit sorozatba, melyben Helen Mirren adja a híres-neves cárnőt, a huncut Patyomkint pedig az utóbbi időben egyre szorgosabb Jason Clark, szerencsére lesznek rendes színészek is a négyrészes miniszériában, hogy rögtön Rory Kinneart említsük a főminiszter szerepében. Szex, vér, politika és egy nagyhatalom felemelkedése, mi is kéne még? Csakhogy már ezelőtt is lesz élet a földön, hiszen a Filmbox pluszon pontosan tíz perccel előbb kezd a Sherlock Holmes és a titkos fegyver című 1943-as film. Nem tévedés, 1943-asat mondtam, úgyhogy marhaság lenne kétségkívül, ha kihagynánk, a Nagy Katalint úgyis ezerszer megismétlik. Negyvenhármas, tehát gestapós is, a pipás dzsanki elhappol a korona megbízásából valami tudóst a nácik elől, aki történetesen a célzóvizet vagy a valamit találta fel. Önök ezzel együtt se tévézzenek, az ugyanis egy tipikus Patyomkin-tevékenység.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.