tévéSmaci

Repeta a nyúlpaprikásból

  • tévésmaci
  • 2017. május 20.

Interaktív

 

Amikor Sztupa és Troché fáztak, akkor rendszerint hideg volt, de ezzel még valamennyire meg tudtak békülni, csak a fázás kísérőjelenségei fárasztották roppantul őket. Jószerivel mind. A legbosszantóbb természetesen a farkasordító hideg volt, mert az zajjal is járt. Akusztikusan is hideg van, szokta volt – két erősebb ostorsuhintás között – mondani Troché, bár rendszerint hozzáfűzött valami tökéletesen hiábavaló istenkáromlást is, amit több okból sem idéznénk. Leginkább azért nem, mert nem csupán az volt hiábavaló, hanem már a kijelentés is, hiszen nem hallotta senki, sem isten, sem ember, szóval a kutya sem, hiszen a farkasok ordítottak, a lovak prüszkölve vágtattak (vö. lódobogás), a hó recsegett, ropogott a szán alatt, mint apró robbanások különös ariettája, Sztupa a saroglyába kuporodva célzott lövéseket adott le ócska, ám hangos mordályából, s közben Troché mindent hallott belülről is. Hallotta, hogy ver a szíve, hogy ver a pulzusa, hogy veri a víz, hallotta kergetőzni vadabbnál vadabb gondolatait, s hallotta, hogyan ropog az ízület a karjában, amikor lecsap az ostorral. Hallotta mindezt együtt és külön is, együtt valami megfejthetetlen kakofóniának tűnt, egyenként meg valami idióta leltárnak, mintha sorba állította volna egy pedáns szervező a hangokat, elöl persze a farkasok, a sor végén talán a szél tépte fák sikolya; maga a szél persze rögtön a farkasok mögött üvöltött. Nem, a legutolsó mégis az arcába vágódó hócseppek becsapódási nesze volt, ezer apró szisszenés, törpe kések az óriás lábikrájában. Így tényleg nem lehet teljes emberként, szívvel-lélekkel fázni, csak amúgy félvállról, az meg kell fenének, hisz az ember törődhet az irhájával így is, úgy is.
Pénteken (21-én) üljük egy bizonyos Jack Nicholson 80. születésnapjának előestéjét, ezért ahelyett, mondjuk, hogy meghívnánk a felcsúti stadionba a Lakerst, a Duna tévé esti háromnegyed tizenegykor leadja a Kínai negyed című filmet, rendezte Roman Polanski. Úgy vagyok én ezzel a sokfelé nagy becsben tartott munkával, hogy szép és nemes dolog a hangulatfestő erő, de leginkább akkor, amikor a hiányával vagyunk kénytelenek szembesülni. Itt hála istennek ilyesmiről szó sincsen, úgyhogy már csak egy film kéne ebbe a rohadt nagy miliőbe ezek alá a fene jó figurák alá.
Szombaton sem állíthatjuk, hogy nem ünnepel méltóképpen a nemzeti főcsatorna, hisz gyakorlatilag ugyanebben az időben a Ragyogást adja. Hát, erről is beszélgethetnénk éppenséggel, de nem fogunk, mert nem hiányzik nekem, hogy futva meneküljek ingbe-gatyába a felbőszült szurkolók elől a faluvégen. Helyette inkább megemlítem még azt is, hogy ViaSat3 este hat után valamivel bont pezsgőt a Lesz ez még így sem! elővezetésével. Nos, a vén Jack elcsavarja a maga kiállhatatlan módján a sérült és óvatos Hunt Helén fejét – nekik legyen mondva. Ennyit Jackről. S még annyit, hogy én nyilván az Öt könnyű darabot és Az utolsó szolgálatot adnám, szemben mondjuk, a Film Mániával, ami már negyed ötkor belefog A vadászatba – ez ugyebár a művész kevés westernjeinek egyike, méltán. Hagyjuk most Marlon Brandót, végtére is Jack az ünnepelt. Szerintem mindenki akkor tévézzen legközelebb, ha Jack megint 80 éves lesz.

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.