Rádió

Valaki hátha

Társkereső műsor a Klubrádióban

Interaktív

Ezt, ahogy mondani szokás, nem láttuk jönni. Pedig már a műsor elején kiderül, hogy ez az „utolsó utáni” adás, ami logikusan azt feltételezi, hogy jó pár hasonlóra sor került már az elmúlt hetekben, esetleg hónapokban, csak mi nem vettük észre. Mert az addig rendben van, hogy vasárnap délután nem keresgélünk különösebben semmit, csak bekapcsoljuk a rádiót, és szól, ami szól. Most éppen a Hallójárat, ám öt óra felé közeledve, a műsor utolsó harmadába érve jön a meglepetés: a Klubszerelem című betétműsor létezéséről fogalmunk sem volt.

Borgula András, aki a csatorna több produkciója körül is ott serénykedik, kéthetente vezet egy órát a Hallójáratban is, csakhogy ezt a kétheti váltást a rádiónál különösen nehéz követni. Mindenesetre hallottuk már a Katonadolog című műsorát, és feltesszük, ez ugyanaz az időpont, tehát ugyanez a főműsor, csak a betét más. Az egy hagyományos beszélgetős műsor, vendégekkel meg egy kis zenei aláfestéssel, ez viszont, a Klubszerelem, valami egészen más. Rádiós társkeresés: fogalmunk sincs, hogy valaha volt-e „élesben” ilyen műsor, de valamiért az az érzésünk, hogy a hőskorban sem igazán. Ma meg már végképp abszurdnak hat az egész, amire akarva-akaratlan Borgula fanyar orgánuma is rátesz egy lapáttal.

A műsor felépítése máskülönben pofonegyszerű, ám ha arra gondolunk, miért nem jutott ez másnak eszébe, rögtön adódik a válasz: mert nincs rá szükség. Legalábbis ezt hihetjük az online társkeresőkön meg a Tinderen edződött elvárási horizonttal. Mert tényleg, amikor pusztán a hüvelykujjam jobbra-balra történő baljós mozgatásával ki tudom szelektálni a szóba jöhető hús-vér emberek árját már az első kép alapján, akkor hogyan is gondolhatnám, hogy valaki más meg otthon izgul a rádió előtt, valaki hátha ír majd neki is levelet.

A menetrend a következő: betelefonál (vagy visszahívják, ez részletkérdés) a hallgató, röviden bemutatkozik, aztán Borgula kérdéseire válaszolva körülírja, milyen párra is vágyna. Ha valakinek ez megtetszik, ír a műsor címére egy levelet, amit a stáb (Borgula) továbbít az eredeti megszólalónak, s ő, ha kölcsönös az érdeklődés, válaszolhat rá. Mint a régi szép időkben. A gyakorlatban mindez úgy fest, hogy például Ágnes, aki 29 éves, és szeret otthon ülni meg olvasni („kicsit kocka”, állítja magáról), bemondja, hogy hány centi meg hány kiló (de legalábbis, hogy milyen alkatú), majd műsorvezetői kérdésre azt is kifejti, hogy nem jön be neki a netes párkeresés, mert az nagyrészt csak a szexről szól, ő pedig normális kapcsolatra vágyik. Cím a szerkesztőségben, jöhetnek az érdeklődők.

Meg sem mernénk tippelni, hogy mennyien reagálhatnak egy-egy ilyen, élőben előadott hirdetésre, de a tény, hogy közkívánatra (!) be kellett még szuszakolni egy utolsó utáni Klubszerelem adást, mintha azt mutatná, van rá igény. Vagy legalábbis arra mindenképpen, hogy a feladói oldalon próbálkozzanak a hallgatók.

Borgula egyébként talpraesetten szövögeti az adás fonalát, nem válik az egész monotonná, pedig könnyen előfordulhatna, és húsvásárszerű hatást sem kelt, pedig arra is lenne mód. Valahol mélyen nagyon is emberi ez az egész, és azzal, hogy a műsorvezető nem akar túl hamar túlesni az adott betelefonálón, lesz valami ráérős bája az ügymenetnek. Borgula, bár az elején kicsit akadozik a kérdésekkel, szép lassan belejön, és aztán már, gondolom, a párbeszédet színesítendő, egy-egy kevésbé kézenfekvő kérdéssel is előrukkol. Mit szólna hozzá – teszi fel Ágnesnek (nem az előzőnek, hanem a másodiknak, aki a hatvanas éveiben jár) –, ha kiderülne, az egyébként mindenben stimmelő párjelölt vak? Vagy az adás egyetlen férfi jelentkezőjének: tartott-e már önvizsgálatot? És hát Máté, az ötvenes (180 centi, 100 kiló, szakáll, számos hobbi) elvált férfi olyan párt keres, aki elfogadja őt, és akit ő is elfogad. Illetve: „olyan hölgyet, akiért érdemes egy jó halászlét bográcsban megcsinálnom”. Csak ne dohányozzon!

Egyébként elég kritikusak a műsor megszólalói az ellenkező nemet (bár ez, üde színfolt, itt nem kell, hogy magától értetődő legyen, Borgula többször is bemondja, bármilyen orientációval lehet jelentkezni) illetően. Máté szerint a hölgyek nem nyitottak, türelmetlenek és válogatósak, Éva, az utolsó hallgató pedig azt nehezményezi, hogy a hatvanas férfiak
túlságosan elengedik magukat. Kár, de érthető, hogy a műsor lényegét nem tudjuk meg: akad-e majd valaki, hogy megcáfolja ezt a pesszimizmust.

Klubszerelem, Klubrádió, szeptember 2.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.