A sztárok után most bárki kiállhat az SZFE-ért

  • narancs.hu
  • 2020. szeptember 25.

Interaktív

Bárki küldhet támogató videóüzeneteket a tiltakozó diákoknak.

Videókampányt indított az aHang, hogy bárki, aki egyetért a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) diákjainak és dolgozóinak követeléseivel, valamint az egyetemi autonómiáért folytatott küzdelmükkel, üzenni tudjon nekik.

Mint ismert, az egyetemet szeptembertől fenntartó alapítvány Vidnyánszky Attila vezette kuratóriuma önkényesen átírta a Szervezeti és Működési Szabályzatot úgy, hogy az egyetem vezetőit megfosztották jogköreiktől, és gyakorlatilag elvették az egyetem autonómiáját. A vezetőség erre lemondott, a diákok pedig elfoglalták az egyetemet, azüta patthelyzet alakult ki. Korábbi cikkeinket a témában itt találják!

A diákokkal egyetértők közül az egyetem hallgatói önkormányzata által indított petíciót eddig közel 30 ezren írták alá, és ugyanennyien küldtek levelet Palkovics László innovációs és technológiai miniszternek, akit arra kértek: garancia nyilatkozattal biztosítsa az egyetem autonómiáját.

A támogató videókampányban már eddig is óvodapedagógusok, asztalosok, pedagógusok, vállalkozók, programozók, idegsebészek, ápolók, volt alkotmánybíró, MTA-doktorok, írók, költők, színészek, bábszínészek, dramaturgok, rendezők, vagy épp egy szolgálati járadékos bv-s tiszt állt ki egy rövid videóban a diákok mellett - eddig a legfiatalabb megszólaló 18, a legidősebb 90 éves.

Az aHang mindenkit arra kér, hogy aki vállalja az arcát, az utónevét, és a foglalkozását vagy az aktuális tanulmányait, az egy erre a célra létrehozott honlapon készítsen egy rövid, maximum 1 perces támogató videót, amelyen mondja el azt is:

"Szabad ország, szabad egyetem!"

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.