„Egy agresszív gyereknek az is elég, ha nyer a tetriszben”

  • B. Papp Máté
  • 2019. augusztus 16.

Interaktív

Hivatalosan is mentális betegségnek nyilvánították a videójáték-függősséget, így már nem lehet egy legyintéssel elintézni, ha a gyerek túl sokat ül a gép előtt. A problémák a társas kapcsolatoknál kezdődnek, amivel érdemes mihamarabb foglalkozni, mert ezek a fiatalok ki vannak téve a brutális vizuális megoldásoknak, a profitorientált vállalatoknak és a horrorlényeknek is. Józsa Tamás klinikai gyermek-szakpszichológust, család- és párterapeutát kérdeztük.

Narancs.hu: Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) felvette a mentális betegségek közé a játékfüggőséget. Évtizedek óta nyomkodjuk a billentyűket, miért kellett eddig várni?

Józsa Tamás (JT): A játékfüggőség betegségként való elfogadtatása egy hosszabb folyamat állomása: az Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) már 2013-ban felvette a mentális rendellenességek közé. Akkor még „internetes játékfüggősségről” írtak. A WHO kivárásra játszott, mert elég nehézkes a betegség meghatározása: bizonyos értelemben hétköznapi dologról beszélünk, viszont van egy addiktív szint, amit egyesek átlépnek.

Narancs.hu: Ez hogyan mérhető?

JT: Egy tizenkét hónapos időintervallumot kell nézni: ha valaki egy hónapig intenzívebben játszik, akkor nyilván még nem függő. Viszont, ha mondjuk egy évig folyamatosan csinálja, akkor az mindenképpen jelzésértékű.

Narancs.hu: Az Egyesült Államokban egy 16 éves fiú felfüggesztette a tanulmányait azért, hogy napi 10-14 órát játszhasson a Fortnite-tal. Gyakori az ilyen extrém eset?

JT: Abszolút gyakori. Azért tűnik ritkának, mert Magyarországon - a szakembereket leszámítva - kevesen foglalkoznak még a játékfüggősséggel. Egy másik amerikai fiú szintén nagyon sokat játszott a Fortnite-tal, amiért az édesanyja bedühödött, és kidobta a konzolját az ablakon. Ő azonban visszaszerezte a készüléket, majd indult egy versenyen és nyert 3 millió dollárt. Ez ott nem ritka.

Józsa Tamás

Józsa Tamás

 

Narancs.hu: Számos olyan verseny van, amiért óriási összegeket lehet nyerni. Közbejátszhat ez abban, hogy egyre több a játékfüggő?

JT: Igen. Ráadásul az e-sport beissza magát a társadalomba: akadémiák, egyetemi szakok létesültek a közelmúltban. Egy egészséges e-sportoló napi 7-8 óra „munkaszerű” játék után leteszi a konzolt és hazamegy. Amiről mi beszélünk, az napi 12-16 óra a képernyő előtt. Ez már nem egészséges.

Narancs.hu: Dél-Koreában nemrég létesítettek egy leszoktatótábort, hogy segítség a beteg fiatalokat.

JT: A távol-keleti térségben már az 1990-es évek óta foglalkoznak ezzel a kérdéssel. Már akkor is tisztában voltak vele, hogy egyes fiatalok mindenre – kapcsolattartásra, vásárlásra, stb. – az internetet használják, ami miatt a társas kapcsolataik jelentősen sérültek, de nem kristályosodott ki sokáig, hogy emögött a készülékeik túlhasználata áll. A táborokat már 2007 óta szervezik, amit maga a kormány finanszíroz. Erre meg is van az okuk: egyes felmérések szerint Dél-Koreában a fiatalok 30 százaléka internetes játékfüggő.

Narancs.hu: Az okostelefonok megjelenése mennyit gyorsított a tendencián?

JT: Olyannyira, hogy megalkottak egy szakkifejezést, a nomofóbiát, ami azt jelenti, hogy az adott személy öt lépésnél távolabb nem megy a telefonjától: szeparációs szorongás lesz úrrá rajta. További érdekes adat, hogy egy átlagos amerikai tinédzser napi 150-160-szor csekkolja le a telefonját.

Narancs.hu: Az ilyen szeparációs szorongás általános jelenség manapság, sajnos nemcsak a játékfüggők sajátja.

JT: Ez igaz. Talán itt lehet párhuzamot vonni a telefonhasználat és az e-sport között: ha valaki reggel 8-tól délután 5-ig nézi az e-mailjeit, az rendben van, mert ebből él. „Up to date”-nek kell lennie. Viszont, ha az üzenetein kattog egész éjszaka, az már keményebb dió.

Narancs.hu: A dél-koreai leszoktató-táborokban nincsenek kütyük, csak barátkozás és mozgás. A kezelés a teljes offline állapottal kezdődik?

JT: Ennél bonyolultabb, de első lépésnek jó. Az alkoholistától is megvonják az italt, ha elvonókúrára kerül. Hogy úgy mondjam, a szervezetnek ki kell tisztulnia. Utána lehet keresgélni a megfelelő egyensúlyt, hogy ne kelljen teljesen lemondania az illetőnek az internetről. Ugyanakkor az önmagában kevéssé hatékony, ha heti egyszer elmegy a terapeutájához a függő, a maradék öt napot pedig végig a számítógépe előtt tölti.

Fájdalmas, de első lépésként el kell venni a játékot

Fájdalmas, de első lépésként el kell venni a játékot

Fotó: Unsplash.com

Narancs.hu: A függők gyakran egyik függőségből menekülnek a másikba. Előfordul, hogy a drogos alkoholra vált. Mi a helyzet ezen a téren a játékfüggőkkel?

JT: Előfordulhat, hogy valami máshoz fognak nyúlni, ha elveszik tőlük a játékukat, ezért nem is javasolt, hogy a szülők csak így avatkozzanak be, ez ilyen „könnyen” inkább csak a táborokban működik. Kutatások kimutatták, hogy a gyerekek azért menekülnek az online térbe, mert hiányolják a közösségi visszacsatolásokat. A táborban like-ok, kommentek helyett valós kapcsolatok alakulnak ki. A pszichológus szakma ebben a kérdésben roppant egységes. Ez egy olyan fontos zavar, amit nem lehet egy kézlegyintéssel elintézni. Nem mellesleg a jelenség erőteljesen összefügg a cyberbullyinggal, hiszen mindkettő az online térben történik. Márpedig ha egy ilyen érzékeny függőt kicsúfolnak, akkor nagyon könnyen szuicid késztetései lehetnek.

Narancs.hu: Az online tér egyszerre menedék és veszélyes övezet.

JT: Olyan emberek is odamenekülnek, akik nem megfelelő családi légkörben nőnek fel. Kompenzálják a valós életben szerzett sérelmeiket, elérnek egy olyan szintet, ami miatt azt gondolják, hogy ebben a közegben levezethetik a feszültséget. Többségében a kapcsolat elégtelen minősége teszi játékfüggővé az érintetteket: nem kapják meg az odafigyelést, az intimitást, nincs elég önbizalmuk, nem tudnak odamenni a csajokhoz, nagyobb királyok a játékban és így tovább.

Narancs.hu: A közösségi média is épúgy személytelenné tudja tenni a kapcsolatokat.

JT: Egyes cégek kezdik felismerni ezeket a veszélyeket, az Instagram például most azzal próbálkozik, hogy eltünteti a like-okat. Sok influencer fel is zúdult emiatt, hiszen „hogyan fognak így pénzt keresni?”.

Narancs.hu: Ez megoldás lehet egyes problémákra?

JT: Tűzoltás inkább. Ha van egy mélyreható seb, akkor azt ki kell tisztítani. Nem rossz kezdeményezés, de önmagában nem megoldás.

Narancs.hu: Arról vannak információk, hogy a függők mennyit költenek felesleges dolgokra az interneten?

JT: Rengeteget. Bárki tapasztalhatja, hogy egy egyszerű mobilos játék esetében is folyamatosan dobálja fel a program a játékkiegészítőket, különböző modulokat. Állandóan arra motivál, ösztökél, hogy ha fokozni akarod a játékélményt, akkor fizess érte. Nem mellesleg telepakolja a képernyőt reklámmal, felugró ablakkal. Okosan van kitalálva: az agy jutalmazó központját stimulálják ezzel. A játékfüggők gyakrabban vannak a reklámoknak és a játékfejlesztők által ajánlgatott kiegészítőknek kitéve, ráadásul szívesebben is áldoznak az élmény fokozására, elég sok pénzt költenek.

Narancs.hu: Játék és játék között is van különbség. Van mérhető hatása annak, ha valaki mondjuk 12 órában focizik vagy 12 órában másokat kaszabol le?

JT: Amerikában sokáig azzal magyarázták az utcai lövöldözéseket, hogy az elkövetők előtte a GTA-val játszottak, ami erőszakossá tette őket. Ezt nem lehet egyértelműen bizonyítani, hiszen sok millió másik ember játszik vele, de még csak nem is vesz fegyvert a kezébe. Inkább azt kell megvizsgálni, hogy milyen az illető személyisége, illetve miért lett játékfüggő. Egy agresszív gyereknek az is elég, ha nem nyer a tetriszben. Egy kevésbé agresszív gyerek pedig akkor sem fog másokat levadászni, ha a Mortal Kombattal játszik. Persze vannak, akik nem tudják meghúzni a határt játék és valóság között.

Nem mindegy, hogy mivel játszunk

Nem mindegy, hogy mivel játszik a gyerek

Fotó: Unsplash.com

Narancs.hu: A Sims-szel mi a helyzet? Hiszen ebben a játékban az „életet” lehet modellezni.

JT: Meg kell nézni az eladási adatokat: 20 éve vezet minden listát. Ebbe közrejátszik a perszonalizálhatóság: úgy néz ki a főszereplő, mint én, összeállíthatom a családomat, megtervezhetem a kutyámat, a macskámat. Mintha én is ott lennék. Ez nagyon addiktív. Másfelől soha nincs vége: mindig jönnek új kiegészítők, nincsenek küldetések, életem végéig játszhatok vele, akkor sem történik semmi.

Narancs.hu: Pár éve kicsin múlott, hogy nem dobtak piacra egy olyan játékot, amelynek a főszereplője nőket erőszakol meg a küldetések során. Úgy tűnik, egyre durvábbak a játékok.

JT: Változnak a fogyasztói igények és az ingerküszöb. Szülőként, szakemberként, jóérzésű európaiként nem lenne szabadna hagyni, hogy valaki kiadjon ilyet a keze közül. Ha ez mégis megtörténik, akkor pedig nem szabad, hogy a gyermek játsszon vele. Ez túlmegy minden határon. Voltak már korábban hasonló próbálkozások: a Postal nevű játékban a macskát fel lehetett húzni a gépfegyverre hangtompítóként. A Mortal Kombat fejlesztői azt nyilatkozták, hogy nekik maguknak is pszichológushoz kell járniuk, mert annyira durva jelenetek – például kivégzések – vannak a játékban. Gondoljunk csak bele, hogy a nők megerőszakolásának az „átélése” mit eredményezne.

Narancs.hu: A fejlesztők azzal magyarázták ezt, hogy a társadalom 4 százaléka szociopatákból áll, akik szívesen játszanának vele.

JT: Ha csak az alapján ítélnénk meg egy játékot, hogy az milyen népszerű, akkor lenne olyan ország, ahol rengeteg náci játék lenne, hiszen akadnak olyanok, akik szimpatizálnak ezzel az ideológiával.

Narancs.hu: Tételezzük fel, hogy egy játékfüggő srácból sikeres e-sportoló lesz, ami miatt sok pénz üti a markát. Ez hogyan hathat rá?

JT: Roppant nehéz kérdés, mert nem könnyű azt eldönteni, hogy mit és hogyan jutalmazunk. Nem mindegy, hogy belső vagy külső motiváció hat egy gyerekre. Okkal szoktak mondani a szülőknek a pedagógusok, pszichológusok, hogy ne adjanak az ötös érdemjegyekért pénzt. Szerintem az e-sportot űzök körében nincs több függő, mint az átlag populációban. Hasonló mentális felkészültség kell, mintha vívók lennének. A szülőknek tudniuk kell nemet mondani, még akkor is, ha a fiúk hazahoz hárommillió dollárt, ez a kulcs.

Józsa Tamás klinikai gyermek-szakpszichológus, család- és párterapeuta, PhD doktorjelölt. Alapdiplomáját 2010-ben, mesterdiplomáját 2012-ben szerezte a Debreceni Egyetemen. 2016-ban szakvizsgázott, és ezévben fejezte be a módszerspecifikus képzést is. Azóta a Debreceni Egyetem Humán Tudományok Doktori Iskola doktorandusza. Tanított a Debreceni Egyetem ÁOK Gyermekgyógyászati Intézetében, valamint a Károli Gáspár Református Egyetem Fejlődéslélektani Tanszékén. Jelenleg a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XXII. Kerületi Tagintézményében dolgozik.

 

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.