Tévé

A panelrengeteg

XXI. század - a legendák velünk élnek

  • Solymosi Bálint
  • 2013. június 10.

Interaktív

Az RTL Klub hétről hétre jelentkező műsorának vizsgálandó része a lakótelepek megépítésének történetével foglalkozik elsősorban, és csak másodsorban azzal, hogy milyen volt és lesz az élet a panelrengetegben.

Az előbbiek ismertetésére a műsorvezető, Velti László megszólaltatja Csizmady Adrienne egyetemi docenst, aki azt állítja többek közt, hogy ezek a most néhol szürkének tűnő lakótelepek korszakalkotó változást hoztak a magyar társadalom életében, hiszen addig társbérletekben éltek vagy szűkös körülmények közt három generáció együtt, s a gang végén volt a vécé és a víz. Az első időkben igencsak nagy szó volt az összkomfort, és valami színességet is hozott. Branczik Márta főmuzeológus az óbudai kísérleti lakótelepről beszél, ahol több típusú házat is felépítettek, például kétszintes lakásokból egy sorházat, de ebből, ahogy a többi hasonlóból csak egyetlen épült; prototípusok, melyekből a leginkább beváltakat gyártják majd le a 15 éves nagy lakásépítési programban. Ahogy elkészültek, kiderült: mivel ezek téglaépítésű házak, ezen a módon nem lehet megoldani a lakáskérdést. Horváth Sándor történész, az MTA Történettudományi Intézetének munkatársa már a hetvenes években született, és lakótelepi lakásban él; megtudjuk tőle, hogy változik át az idők során a lakótelepek lakosságának összetétele: eleinte ugyanoda költözött a főmérnök és a munkás is, ám később már kialakult, hogy melyik telepre költöznek majd a szegények, és melyikre a jobb módúak, mert így kevesebb lehet az életmódból következő konfliktus.

Aztán megszólalnak az építészek; a monstre újpalotai lakótelep tervezőjének fia, ifj. Tenke Tibor és társtervezője, Callmeyer Ferenc. Rekordgyorsasággal rekordmennyiségű házat építettek meg, emberi igényeknek megfelelő lakásokkal, a szűkös anyagi keret ellenére. Méghozzá az akkor legmodernebb dán technológiával. Házgyárakat kellett telepíteni tehát a nagyobb városok szélére. 500 ezer ilyen paneles lakás épült fel Magyarországon akkor. Képeket láthatunk az elemek helyükre emeléséről, beszerelésükről - mint most az 1WTC felhőkarcolóról New Yorkból, ha nem is annyira heroikusak és nagyszabásúak.

A végére hagytuk a legendákat, akik által közelebb kerülhetünk a lakótelepek világához mi, egyszerű tévénézők. Az egyik ilyen Takáts Tamás, a magyar rock egyik legendája, aki lakótelepen él, és föl nem foghatja, mi lehet annyi fúrnivaló itt, mert a fúrógépek zaját hallja állandóan, vagy időnként valahol hangos a zene, de hál' istennek, mondja, nincs rossz ízlésük a körülötte lakóknak. A másik Karda Beáta, a popsztár, aki a kelenföldi lakótelepen lakott 15 éven át, miután Som Lajostól elvált, és időnként felkeresi régi szomszédait (jelenetek egy ilyen látogatásból; kutyáját sétáltató "tengeri medve", majd régi barátnője). Neki mindig sütött a nap, az erkélyen napozott meztelenül, neki az volt Hawaii, mondja. Aztán itt az Animal Cannibals együttes, tagjai a nyolcvanas években születtek, lakótelepi srácok a "nyóckerből", a fiatalok felnéznek rájuk, példaképek. Igazi panelpatkány volt, így QKA MC Ricsipíről. Na és ha nem volna elegendő annak bizonyítása, hogy fényre, sikerre, pénzre szert tehetünk lakótelepről is, akkor tessék, itt van a Szomszédok esete. Nemcsák Károly mesél most azokról az időkről, amikor beköltöztek a családok életébe: ő Vágási Feri volt akkor, most a József Attila Színház igazgatója.

Mondják, a lakótelepi házak 100 évre hitelesítettek, a vezetékrendszereket, szerkezeti elemeket kéne felújítani 30 évente. Amíg Németország keleti részén a megunt paneleket elhagyják és lebontják, nálunk igyekeznek felújítani. Ezek a lakótelepi lakások mint ingatlantulajdonok (szerintük) szintén röghöz kötik a magyar embereket, emiatt sem mennek el munkát vállalni máshová - mármint itthon valahová, mintha ott lenne munka.

RTL Klub, április 30.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.