Advent előtt a táj – Időjárás a héten

November és egyben az ősz utolsó hete szürke, egyhangú és – legalábbis hétvégéig – kissé hideg időt hoz. Péntektől szűnhetnek az éjszakai fagyok.

A múlt hét második felére (legutóbbi prognózisunknak engedelmeskedve) számunkra is véget ért az ősz, pláne a november kissé melegebb szakasza: mi is megkaptuk a magunkét (persze csak takarékosan) a terjedelmes kelet-európai anticiklon által Európa közepére pumpált hideg és nyirkos levegőből.

Mivel ez a kellemetlen mixtúra nálunk nyugalomba jutott, így e hét végéig gyakorlatilag állandósult időjárási szituációval nézünk szembe: napközben párás, borongós, ritkán napos, inkább erősen felhős idő, gyakori ködök – ehhez főleg hétfő estétől kedd hajnalig társulhat némi gyenge csapadék (eső, de néhol már hózáporok is!). Éjjelente többfelé fagyni is fog – a legkevésbé keddre virradóan, amikor egy gyenge hidegfront társaságában átmenetileg nedvesebb levegő csúszik fölénk. Napközben legfeljebb 5 fok körüli (amúgy nagyjából átlagos) maximumok várnak ránk. Egész héten nem lesz jelentős légmozgás, egyes régiókban napokig nem fúj majd tisztességes szél – ami ebben az évszakban nagyon nem tesz jót a levegő minőségének.

Változás péntekre virradó éjjel kezdődik, amikor a magasban, de délnyugaton talajközelben is melegebb, átmenetileg nedvesebb levegő érkezik. Ennek hatására előbb az ország túlnyomó részén megszűnnek az éjszakai fagyok - kivéve északkeleten. Napközben csak kismértékben melegszik, ráadásul lépcsőzetesen és regionálisan: pénteken csak az ország déli harmadában, ott is visszafogottabban, de például a főváros környékén szombaton sem lesz érezhetően magasabb a hőmérséklet. Az érkező levegő némileg több nedvességet hordoz, ennek hatására péntekre virradó éjszaka előbb délen, majd pénteken, szombaton s még vasárnap is többfelé is kialakulhatnak kisebb-nagyobb esők, havas esők, a hegyekben havazás  – de összességében jelentős csapadék nem várható (ami nem jelenti azt, hogy a közlekedőknek ne kéne figyelniük pl, a várható ónos esőre).

A vasárnappal (mely egyben advent első vasárnapja) minden szempontból lezárul az idei, kellemesen változatos ősz. Az átlagosnál nagyobb bizonytalansággal állítható, hogy a kalendáriumi tél első napja (december 1. hétfő) az évszaknak megfelelő időt hoz: az új szezon első komoly, kiterjedt síkvidéki havazására még jócskán várni kell.

Leperegnek az ősz utolsó napjai

Hétfő: A sokfelé fagyos reggel után napközben az ország nagyobbik, déli, délkeleti felén közepesen felhős-napos, északon-északkeleten inkább borongós, ködös, párás idő lesz, többnyire 5–8 fokos csúcshőmérsékletekkel (némely tartósan ködös északkeleti régióban ennyi sem várható). Főleg északnyugaton lesz élénkebb a délkeleti szél. Kora estétől kedd hajnalig egy csapadékzóna vonul át rajtunk – északnyugatról délkelet felé, igazán nagy mennyiségű esőre azonban nem kell számítani, viszont megérkezhetnek az első hózáporok. A kicsit melegebb, nedves levegő hatására átmenetileg kevesebb helyen fog fagyni, főleg északkeleten és a keleti határszélen – máshol többnyire 0, +3 fokos minimumok lesznek, és sokfelé képződik köd.

Kedd: Erősen felhős, többfelé makacsul ködös, szinte szélcsendes időben délután többnyire 3–6 fokos maximumok lesznek (a kevesebb ott, ahol tartósan megmarad a köd). Északkeleten várható még kisebb csapadék. Szerdára virradó éjjel megint kiterjedtebben fagyhat: az ország nagy részén –3 és +2 fok közé süllyed a hőmérséklet – leginkább a Nyugat-Dunántúl úszhatja meg.

Szerda: Napközben erősen felhős, párás, néhol makacsul ködös időben csupán +2 és +5 fok közötti maximumok várhatók. Legfeljebb az Alpokalján lehet némi délkeleti irányú szelet tapasztalni. Csütörtökre virradó éjszaka is sokfelé fagyhat – reggelre országosan –2 és +3 fok közötti minimumokra számíthatunk.

Csütörtök: Ismét egy szürke, borongós, néhol kitartóan ködös idő lesz, főképpen délen kisebb eső, szitálás is előfordulhat. Csupán 0 és +5 fok közötti délutáni maximum értékeket mérhetünk. A Dunántúlon és a középső országrészben kicsit megélénkül a délnyugati szél. Késő estétől délnyugat felől érkeznek vastagabb felhők, többfelé lehet kisebb eső. Péntekre virradó éjjel már kevesebb helyen fog fagyni: a minimumok a hidegebb északkeleten –1 és –3, máshol inkább már 0 és +3 fok között változnak. Délen további gyenge intenzitású eső várható.

Péntek: Az ország nagyobbik, északi részén marad a szürke és hideg idő 0 és +4 fok körüli, hervasztóan alacsony "maximumokkal" (északkeleten többfelé egész nap fagyni fog) – viszont délen, délnyugaton akár +6 fok is lehet. Kisebb esőre, ónos esőre, havas esőre, hóra szinte az egész országban számíthatunk. Főleg az Észak-Dunántúlon tapasztalható kicsit erősebb délkeleti szél. Szombatra virradó éjjel északkeleten kisebb területen még fagyhat, máshol többnyire többnyire 0 és +3 fok között marad a legalacsonyabb hőmérséklet is. Reggelig északon, északkeleten és a Tiszántúlon várható kisebb csapadék, egyelőre még bizonytalan halmazállapotban (nagy havazást azért ne reméljünk, ónos eső sajnos megint eshet), északnyugaton változatlanul élénk marad a légmozgás.

Szombat: Többnyire marad a borongós idő, északon-északkeleten ezen a napon se lesz több +2, +5 foknál (itt többfelé eshet is, ráadásul vegyes halmazállapotban), de a déli-délkeleti országrészben a +7, 8  fokot is megközelítheti a délutáni hőmérséklet (talán délkeletre várható a legintenzívebb csapadékhullás). Keleten és a középső országrészben lesz élénkebb az északkeleti szél. Estéről északkeleten ismét kiterjedtebben fagyhat, máshol a zömmel fagymentes éjszakán többnyire 0, +4 fokos minimumok várhatók, s kezdetben főleg a Dunántúlon és északon (hajnalban már az Alföldön is) hullhat gyenge eső, ónos eső, havas eső, ritkán hó.

Vasárnap: A változatosság kedvéért ismét borongós, szürke, erősen felhős idő lesz, az ország túlnyomó részén mindössze +2, 4 fokos maximumokkal, többfelé kisebb esőkkel, esetleg más csapadékformákkal - egészen délen illetve délnyugaton azonban +6, 7 fok is lehet. Ráadásul délutántól kezdve délnyugat felől intenzívebb csapadékhullás kezdődik. Az országban már inkább északkeleti-keleti szél fog fújni.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.