Ég a napmelegtől – időjárás a héten

Eddig sem kevesellhettük a meleget, ám most csőstül kapjuk a nyakunkba: a hét második felében beköszönt a mostani nyár második hőhulláma.

Egy ideje már (minimum a múlt héttől) átváltott unalmasba az ország, meg úgy általában Európa belsejének időjárása. A ciklonok frontrendszerei többnyire elkerülik e régiót, vagy éppen itt foszlanak a semmibe. Az Európa képét uraló anticiklon mind markánsabb, s az uralma alatt álló területekre lassan egyre melegebb levegő áramlik. Ennek köszönhetően már e hét közepén megjelennek a 35 fokok, a hét utolsó napján pedig kiterjedt régiókban közelítheti meg a délutáni középhőmérséklet a 40 fokot. Ez azért még gombócból is sok, nemhogy Celsiusból – éppen ezért jó lenne tudni, mikor ér véget a még el sem kezdődött, emberpróbáló meleg, de az igazság az, hogy valószínűleg augusztus elejéig kitart a hőség, s jövő héten is csak árnyalattal lehet enyhébb.

Vigasztalhat minket, hogy nem leszünk egyedül – a döglesztő kánikula Európa mind nagyobb részére kiterjed. Ráadásul a múlt héten a britek is – ott némileg szokatlannak számító – hőséget éltek át, ami csak átmenetileg enyhült meg szombatra (valószínűleg szerdára térnek vissza az ott ilyenkor szokásos hőmérsékletek). Szintén ekkor egy derekas, viharokkal, néhol tornádóval járó hidegfront vetett véget az Egyesült Államokban, főleg a Ohio-völgyben és a keleti partvidéken tomboló hőségnek – de aligha egész nyárra. Eközben a déli féltekén helyenként szokatlanul kiterjedt havazásról számolnak be, például Ausztráliában és Argentínában – azért ne feledjük, ott ilyenkor tél honol.

Negyven felé

Hétfőn már az ország nagy részén 30 fok közeli meleg lehet, miközben felhő is alig lesz az égen, és hét ágra sütni fog a nap. Keddre virradó éjjel még felfrissül a levegő (többnyire 15 fok körüli, néhol alig 12-13 fokos minimumokkal – urbánus hőszigeteken, például a főváros belsejében azért csak kicsit lesz kevesebb 20 foknál). Kedden már csak az északkeleti régióban lehet hűvösebb pár fokkal 30-nál, s itt némi felhősödés, sőt futó zápor sem kizárt. Máshol minimum 30 fok körüli, délen akár 33-34 fokos maximumok várhatók. Szerdára virradó éjjel már egy árnyalattal melegebb lehet, de azért a 13–19 fok még mindig esélyt ad egy kiadós szellőztetésre. Szerdán napközben felhő is alig lesz az égen, és délután már szinte mindenhol (talán ismét az északkeleti, főleg a hegyvidéki régió kivételével) 30 fok feletti maximumok lesznek – sokfelé (délen, de a főváros területén és környékén is) meglesz a 35 fok is. Csütörtök hajnalban már távolodni kell a városok környékéről, ha markánsan 20 fok alatti hőmérsékletet akarunk tapasztalni – ha elég messze megyünk, még találunk 15 fok alatti minimumokat is.

Csütörtökön többnyire erős napsütésben csak kevés helyen ragad meg a hőmérséklet 30 fok körül – jellemzőbb lesz a 33–35 fokos kánikula. A késő délutántól azonban a Kárpát-medencébe sodródó, átmenetileg nedvesebb, labilisabb levegő hatására néhol (főleg a Nyugat-Dunántúlon vagy a Balaton környékén) záporok, zivatarok várhatók. Péntek hajnal már megint egy fokkal enyhébb lesz, mint az előző (14 és 22 fok között szóródnak a hajnali minimumok), és bár többnyire derült idő lesz, azért még előfordulhatnak további záporok is. Napközben erős országos kánikula lesz 30 és 35 fok közötti hőmérsékletekkel, zavartalanul derült idővel. Szombat hajnalban már a 20 fok körüli, sőt kicsivel e fölötti minimumok lesznek általánosak (az ennél hűvösebb zónák mind szakadozottabbak és távoliak lesznek), napközben pedig rengeteg napsütés és jellegtelen, gyenge légmozgás kíséretében 31 és 36 fok közötti maximumok várhatók. Vasárnap hajnalban még egy kicsit melegebb lesz (a városokban, sőt azok tágabb környezetében sokfelé 22-23 fok körüli minimumokkal – ehhez képest vidéken helyenként a 17-18 fokos hajnali hőmérsékletek jelentik majd a kontrasztot). A hét utolsó napján tovább erősödik, de még mindig nem tetőzik a kánikula: 32–37 fokos maximumokkal – de ezen a napon több helyen kerülhetünk közel a 40 fokhoz (aznap estefelé, egyelőre még nagy bizonytalanság mellett, északon-északkeleten lehetnek viszonylag hűsítő záporok)!

Figyelmébe ajánljuk

Tej

Némi hajnali bevezetés után egy erősen szimbolikus képpel indul a film. Tejet mér egy asszonykéz egyre idősebb gyerekei csupraiba. A kezek egyre nagyobbak, és egyre feljebb tartják a változatlan méretű csuprokat. Aztán szótlanul reggelizik a család. Nyolc gyerek, húsztól egyévesig.

Dal a korbácsolásról

„Elégedetlen vagy a családoddal? (…) Rendelj NUKLEÁRIS CSALÁDOT az EMU-ról! Hagyományos értékek! Az apa férfi, az anya nő! Háromtól húsz gyerme­kig bővíthető, szja-mentesség, vidéki csok! Bővített csomagunkban: nagymama a vármegyében! Emelt díjas ajánlatunk: főállású anya és informatikus apa – hűséges társ, szenvedélye a család!”

Sötét és szenvedélyes séta

Volt már korábban egy emlékezetes sétálószínházi előadása az Anyaszínháznak az RS9-ben: a Budapest fölött az ég. Ott az indokolta a mozgást, hogy a történet a város különböző pontjain játszódik. Itt a vár hét titkot rejtő terme kínálja magát a vándorláshoz. Az RS9 helyszínei, a boltozatos pincehelyiségek, az odavezető meredek lépcső, ez a föld alatti világ hangulatában nagyon is illik a darabhoz.

Egymásra rajzolt képek

A kiállított „anyag első pillantásra annyira egységes, hogy akár egy művész alkotásának is tűnhet” – állítja Erhardt Miklós a kiállítást megnyitó szövegében. Ezt csak megerősíti a képcímkék hiánya; Széll Ádám (1995) és Ciprian Mureșan (1977) művei valóban rezonálnak egymásra.

Komfortos magány

  • Pálos György

A szerző az első regényével szinte az ismeretlenségből robbant be 2000-ben az irodalmi közéletbe, majd 2016-ban újra kiadták a művét. Számos kritika ekkor már sikerregényként emlegette, egyes kritikusok az évszázad regényének kiáltották ki, noha sem a szüzséje, sem az írásmódja nem predesztinálták a művet a sikerre.

„Legalább két generáció kell”

2023. október 7-i elrablása, majd másfél évvel későbbi kiszabadulása után Eli Sarabi Túsz című könyvében írta le az átélt megpróbáltatásokat. Most bátyja kíséretében a világot járja, hogy elmondja, mi segítette át a fogság napjain, milyen tapasztalatokat szerzett a fogva tartóiról, és hogyan hozott döntést arról, hogy nem szenvedéstörténet lesz mindez, hanem mentális küzdelem az életért.

A 11 cigánytörvény: így konzerválja a romák kirekesztését a jogrend

A szabad iskolaválasztás, a befagyasztott családi pótlék, a közmunka, a csok, a tankötelezettség csökkentése – papíron mind általános szabály, a gyakorlatban azonban osztályt és rasszt különít el. Ezek a rendelkezések nem a szó klasszikus értelmében „cigánytörvények”, hatásukban, működésükben, következményeikben mégis azok – írja Horváth Aladár.

„Hadd legyen már véleményem!”

Háromgyermekes anya, legidősebb lánya középsúlyos értelmi fogyatékos. Rendőr férjét, aki másodállásban is dolgozik, alig látja. Az állam magára hagyta őket – ahogyan a sorstársait is. Felszólalt Magyar Péter országjárása során, s a pártelnök segítséget ígért.