Ez a július eddig módfelett kellemesnek mutatkozik – nagyjából a sokéves átlag körüli, jóleső hőmérsékletekkel, alkalmi záporokkal, zivatarokkal (na jó, néha egy-egy jégveréssel is kísért felhőszakadással – de nem ez az általános). E hónapban eddig még megúsztuk a menetrendszerű hőhullámokat – sőt még egy komolyabb (a júniusira emlékeztető) kánikulát sem kellett átvészelnünk.
Mi több: úgy néz ki, hogy július harmadik hetében sem kell effélétől tartanunk. A napi csúcshőmérsékletek a hét folyamán afféle haranggörbét rajzolnak ki, de még a legmelegebb napokon (csütörtök, péntek) sem fogja sokkal és sok helyen átlépni a maximum a 30 fokot. Előtte még hétfőn átrobog rajtunk egy nem túl markáns hidegfront, mely főleg az ország északkeleti harmadában, s néhol még a Dunántúlon okoz záporokat, zivatarokat. Kedden még ugyanilyen enyhe nap következik, azután néhány napra kifejezetten (de nem durván!) meleg levegő érkezik hozzánk a szokás szerint Európa felett terpeszkedő anticiklon áramlási rendszerében. Hogy nem a legmelegebből kapunk, tanúsítja majd az is, hogy milyen lassan enyhülnek meg a múlt hét második felében (a múltkori prognózisunkban megjósolt hidegfront nyomán) kifejezetten frissnek, néhol már csípősnek tetsző hajnalok. Azután pár napot eltöltünk 30 fok körül, mikor jövő szombaton – e pillanatban még bizonytalan mennyiségűként kalkulálható csapadék (zápor, zivatar) társaságában – újabb hidegfront vonul át rajtunk. Már azon a napon is csak Dél-Magyarországon és a Kisalföldön lehet igazán július közepi klíma, vasárnapra pedig mindenhol mérséklődik a felmelegedés. Most úgy tűnik, a jövő hét első felében is csupán mérsékelten meleg (legfeljebb átlagos vagy az alatti hőmérsékletű) napok következnek. Valamikor ezt követően, jól kalkulálhatóan (már csak statisztikai alapon mérlegelve) ismét egy melegebb szakasz következhet – ám eljövetelének esélyeiről inkább csak a jövő heti prognózisunkban szólnánk.
Hétvégére kicsit elromlik
Hétfőn éppen felettünk lesz a hajnalban érkezett gyenge hidegfront felhőzete – elsősorban az ország északkeleti részén, továbbá nyugaton-délnyugaton, a Duna mentén és a Duna–Tisza közén várhatók záporok-zivatarok. Élénk, helyenként erős északnyugati szél kíséri a relatíve hűvösebb levegő beáramlását – a hőmérséklet inkább csak a déli régióban alakul 25 fok felett, máshol az alatt, a tartósan csapadékos vidékeken pedig legfeljebb 20 fok körüli maximumot mérhetnek. Kedd hajnalra mindenhol megszűnik a csapadék, és a szél is mérséklődik: változóan felhős időben 10–16 fokig süllyed a levegő hőmérséklete. Kedden napközben változóan felhős idő várható, különösen délután, a Dunától keletre növekednek a gomolyok – itt elszórtan lehet újabb zápor, zivatar. Mérsékelt légmozgás mellett 23-27 fokos maximumok várhatók. Szerdára virradóra még mindig rendesen lehűl a levegő – hajnalban 12-17 fokra számítsanak, akiket szomorú sorsuk távol tart a meleg otthontól. Szerdán hirtelen beüt a telivér nyár: legfeljebb jó idő felhők, azaz nappali gomolyok lesznek az égen, csapadék sehol sem várható, a gyengécske légmozgás mellett a levél is alig fog rezdülni, viszont sokat süt majd a nap. Ez meg is látszik az e napra rendelt maximumokon: délutánra többnyire 26-29 fokig, néhol még tovább nő a hőmérséklet (Dél-Magyarországon és a nagyvárosokban lesz melegebb).
Csütörtök kora reggelre már „csak” 13-18 fokig hűl a levegő, napközben viszont minden tekintetben folytatódik az előző napi időjárás – de ekkor már némileg melegebb is lesz (27 és 31 fok között várhatók a napi maximumok). Péntekre virradó éjjel 14 és 20 fok közötti minimumok várnak ránk – a magasabb értékekkel természetesen a nagyvárosi és más lokális hőszigeteken (például jól átmelegedett állóvizek, tavak mellett) lehet találkozni. Pénteken kezdetben továbbra sem számíthatunk változásra: sokat süt majd a nap, alig mozdul a levegő, és csak kevés helyen (például az északkeleti hegyvidéken vagy a Bakonyban) lehet határozottan 30 fok alatti délutáni csúcsértékeket mérni. Máshol minimum 30 fok körül, de délen vagy éppen Budapesten pár fokkal efelett tetőzik a napi hőmérsékleti görbe. Ám ezen a napon késő délután, kora este északkeleten néhol (a hegyek orografikus, emelő hatása által támogatva) már lehetnek helyi záporok, zivatarok. A szombatra virradó hajnal kifejezetten enyhe lesz (15-20 fok – a budapesti belvárosban ennél kissé magasabb), ám szombaton napközben, megélénkülő északnyugati irányú szél kíséretében hidegfront érkezik észak felől. Előtte még a déli országrészben és a Dunántúl bizonyos területein magasra, akár 30 fok közelébe (sőt néhol ennél is magasabbra) emelkedik a hőmérséklet, máshol már csak 25 fok körül, esetleg pár fokkal ez alatt tetőzik. Többfelé várható csapadék, főleg konvektív (záporos, zivataros) formában. Vasárnap hajnalra megközelítőleg 14-18 fokig hűl majd a levegő; a hét utolsó napján csupán délen és a Kisalföldön várható még 25 fok feletti meleg, máshol legfeljebb a körül vagy kicsivel az alatt tetőzik a napi hőmérséklet. Élénk, a Dunántúlon erős széllökéseket is tapasztalhatunk, s néhol futó záporokra is számíthatunk - de azért a napsütés fog dominálni.